تیم تحریریه بازی‌مگ پنج شنبه، 14 تیر 1397
ساعت 23:22

گزارش روز اول برگزاری رویداد TGC 2018 مطلب ویژهتعداد بازدید: 474
5 از 5

رویداد Tehran Game Convention 2018 با حضور بیش از 1300 شرکت کننده، 46 سخنران خارجی و 26 سخنران داخلی، 24 ناشر خارجی و 10ها شرکت بازی‌ساز ایرانی و خارجی رسما از ساعت 8 صبح امروز آغاز شد.

IMG 20180705 193112

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در سخنرانی افتتاحیه TGC2018، سه استراتژی بنیاد برای موفقیت بازی‌های ایرانی در بازار داخل و در بازارهای بین‌المللی را تشریح کرد.

حسن کریمی قدوسی گفت: «بازی‌های رایانه‌ای بدون مرز و بدون محدودیت هستند و هر چقدر که کشورهای مختلف تلاش کنند تا آن را محدود کنند، باز هم این صنعت به سمت تکامل پیش خواهد رفت»

وی با بیان این که بازی‌سازی در ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست ادامه داد: «امروز می‌توانیم با افتخار سرمان را بالا بیاوریم و اعلام کنیم که با وجود همه محدودیت‌های سال‌های اخیر، بزرگ‌ترین بازیگر این صنعت در منطقه خاورمیانه و شمال افریقا هستیم. این حرف را امروز در TGC به عنوان بزرگ‌ترین رویداد آموزشی و تجاری منطقه می‌زنیم که این محدودیت روز به روز با تلاش شما و ما کم رنگ‌تر و بی اثر‌تر می‌شود».

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای گفت: «موفقیت‌های صنعت بازی‌های رایانه‌ای در کشور را مدیون بازی‌سازانی هستیم که با زبان بازی‌ با مردم کشورشان صحبت کردند و امروز با همین زبان آماده صحبت با سایر کشورهای دنیا هستند».

کریمی خطاب به بازی‌سازان گفت: «در این راه تنها نیستید. افقی که بنیاد با کمک شما تصویر کرده، روشن است و می‌خواهیم سهم حداکثری از بازار داخل و بازارهای جهانی داشته باشیم و موقعیت خود را به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده بازی در خاورمیانه و شمال افریقا حفظ کنیم. در این راه سه استراتژی اساسی را بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای دنبال خواهد کرد».

وی با بیان این که استراتژی نخست بنیاد تقویت صنعت داخلی است گفت: «صنعت بازی‌سازی ما به حمایت‌های مالی و غیر مالی شفاف و آموزش‌های حرفه‌ای نیاز دارد. شما می‌توانید در TGC به غرفه همگرا سر زده و با سیستم جامع و شفاف بنیاد برای تقویت صنعت آشنا شوید. بیش از یک سال برای طراحی این سامانه وقت صرف شده و تا انتهای تیر شروع به کار می‌کند».

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای تاکید کرد: «برگزاری دوره‌های مشترک بین‌المللی و اعزام تیم‌های ایرانی به رویدادهای خارجی با جدیت امسال نیز پیگیری می‌شود».

کریمی با بیان این که در پیمایش انجام شده در سال 1396 آخرین آمارهای صنعت بازی‌های رایانه‌ای استخراج شده و آمار اولیه آن منتشر شده است گفت: «در ماه‌های آینده تحلیل‌های بیشتری از این گزارش ارایه می‌شود تا بازی‌سازان انتخاب‌های هوشمندانه‌تری در ساخت بازی داشته باشند».

وی استراتژی دوم بنیاد را بین‌المللی کردن صنعت بازی‌های رایانه‌ای در کنار حفظ هویت بومی دانست و گفت: «تبلور این استراتژی را در برگزاری TGC مشاهده می‌کنید. امیدوارم بازی‌سازان ایرانی ضمن استفاده از کنفرانس‌هایی که این دو روز ارایه می‌شود، با سخنرانان بین‌المللی آشنا شده و شبکه‌سازی لازم برای به اشتراک گذاشتن دانش شکل بگیرد. موفق‌ترین شرکت‌ها در صنعت بازی‌های رایانه‌ای آنهایی هستند که شبکه بزرگی از متخصصان داخلی و خارجی با هم مرتبط بوده و به طور مستمر تجربیات خود را به اشتراک می‌گذارند».

کریمی با تاکید بر این که بدون ورود به بازارهای جهانی، صنعت بازی‌سازی ما کم فروغ خواهد بود گفت: «وقت آن است که موفقیت‌های‌مان در  انتشار بازی‌های خارجی را چند برابر کنیم. اکنون این فرصت برای بازی‌سازان ایرانی فراهم شده است که بازی‌های‌شان را در TGC به بیش از 20 ناشر بین‌المللی و 50 سخنران خارجی معرفی کنند».

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای استراتژی سوم را محافظت از بازارهای داخلی دانست و گفت: «ما وظیفه داریم برای بازی‌سازان داخلی در رقابت با بازی‌های خارجی مزیت رقابتی ایجاد کنیم. در این راه از بازی‌های خارجی 10 درصد عوارض گرفته شده و به رشد و توسعه کیفیت پروژه‌های ایرانی اختصاص خواهد».

بسیاری از تیم‌های بازی‌سازی برای برطرف کردن مشکلات‌شان و بهبود کیفی پروژه‌ها، در کنفرانس‌های متنوع این رویداد شرکت می‌کنند. همچنین پس از برگزاری TGC2017، تیم‌های بازی‌سازی مختلفی پروژه‌های بین‌المللی خود را آغاز کرده‌اند و رویداد امسال فرصتی طلایی برای آنها در جهت مذاکره با ناشران خارجی محسوب می‌شود.

IMG 20180705 193119

پس از سخنرانی رئیس بنیاد ملی بازی های رایانه ای، خانم Kate Edwards مدیرعامل شرکت Geogrify سخنرانی خود را آغاز نمود.

مدیرعامل Geogrify  و مدیر سابق اتحادیه تولیدکنندگان بازی جهان (IGDA) با بیان این که موفقیت در بازار بازی‌های رایانه‌ای، وابسته به مکان نیست، به بازی‌سازان ایرانی توصیه کرد به جای توجه به محدودیت‌ها، توانایی‌ها و فرهنگ غنی خود را درآغوش بگیرند.

Kate Edwards  که به عنوان سخنران کلیدی TGC2018 در آیین افتتاحیه این رویداد سخنرانی می‌کرد، گفت: «برای من افتخار بزرگی است که به ایران بیایم. همواره کسانی که با عشق و علاقه بازی ساخته‌اند را تحسین کرده و برای شما احترام زیادی قائل هستم».

وی با بیان این که در طول 25 سال فعالیت در صنعت بازی‌سازی، که پنج سال آن به عنوان مدیر IGDA بوده است، در رویدادهای مختلف بازی‌سازی در سراسر جهان حضور داشته‌ام گفت: «یکی از چیزهایی که در این سفرها یاد گرفتم این است که «مکان» محدودیتی در بازی‌سازی ایجاد نمی‌کند و لازم نیست حتما در یک کشور خاصی زندگی کنید تا بتوانید بازی بسازید. من بازی‌سازان فراوانی دیده‌ام که خودشان چگونگی بازی‌سازی را یاد گرفته و پیشرفت کرده‌اند».

ادواردز ادامه داد: «نکته دیگر این است که  استعداد و نبوغ همیشه خود را نشان می‌دهد. برخی فکر می‌کنند از کشورهای مطرح بازی‌سازی جدا هستند و هیچ وقت بازی‌های‌شان به صورت بین‌المللی منتشر نمی‌شود. اما این حقیقت ندارد، شما چه در فرانسه باشید چه در نیجریه یا ایران یا امریکا، می‌توانید به موفقیت دست یابید. مطمئن باشید تمام بازی‌سازان دنیا روزی همین استرس‌ها و نگرانی‌های شما برای موفقیت بازی‌هایشان را داشته‌اند».

مدیرعامل Geogrify ادامه داد: «بسیاری از مردم امریکا فکر می‌کنند بازی Angry Birds در امریکا ساخته شده اما این بازی در فنلاند توسعه یافته است. درواقع اصلا مهم نیست این بازی در فنلاند بوده یا امریکا، استعداد خودش را نشان می‌دهد و بازی جهانی می‌شود».

مدیر سابق اتحادیه تولیدکنندگان بازی جهان در ادامه به بازی‌سازان ایرانی توصیه کرد: «فرهنگ خود را در آغوش بگیرید. ایران باستان سرآغاز بسیاری از بازی‌ها در جهان بوده است و خیلی از کشورهای آسیایی موفق در حوزه بازی‌سازی، چنین تاریخچه‌ای ندارند. همچنین شما شخصیت‌های اساطیری و بزرگی چون کوروش یا آرش دارید. شاید بپرسید ایرانی‌ها که این‌ها را می‌شناسند چرا باید درباره‌شان بازی بسازم. ولی من به شما می‌گویم مردم دنیا از تاریخچه این قهرمانان بی‌خبرند. چینی‌ها به خوبی در بازی‌های موفق خود، از داستان‌ها و تمدن‌شان الهام می‌گیرند و شما نیز باید از فرهنگ خود الهام بگیرید».

ادواردز با بیان این که باید به کاری که می‌کنیم افتخار کنیم گفت: «درآمد صنعت بازی‌های رایانه‌ای در دنیا سال گذشته از درآمد کل ورزش‌های حرفه‌ای دنیا بیشتر بود و این نشان می‌دهد کار ما اثرگذاری اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بسیاری دارد».

مدیرعامل Geogrify در پایان تاکید کرد: «هدف ما این نباید باشد که دنیا را با یک بازی عوض کنیم. اما می‌توانیم بر گوشه‌ای از یک دنیا اثرگذار باشیم و محیط اطرف‌مان را بهبود ببخشیم. در این راه اشتراک دانش موضوع بسیار مهم و تاثیر گذاری است».

IMG 20180705 192934

همچنین در نخستین روز TGC2018، در رویدادی جذاب و پرهیجان به نام Pitch Fest، یازده تیم بازی‌سازی در کنسول موبایل، فرصت پیدا کردند پروژه‌های خود را به بیش از 20 ناشر بین‌المللی معرفی کنند تا راه خود را برای حضور در بازارهای بین‌المللی باز کنند.

نکته قابل توجه در این رویداد، ارائه‌های حرفه‌ای بازی‌سازان و پروژه‌های جذاب بازی‌ بود که بسیاری به حضور بیشتر در بازارهای جهانی امیدوار کرد.

پس از پایان Pitch Fest نوبت برگزاری کنفرانس‌های تخصصی در پنج حوزه Art، Design، Tech، Business و Production  رسید، در کنار این کنفرانس‌ها که به طور هم‌زمان در سالن‌های مختلف برگزار می‌شد، دو نشست تخصصی توسط پنل‌های اختصاصی در سالن اصلی همایش‌های صدا و سیما برگزار شد که به بررسی راه‌های حمایت از تیم‌های مستقل و کوچک و تاثیر تحصیلات آکادمیک در حوزه بازی‌های ویدئویی پرداختند.

IMG 20180705 192940

در قسمت نمایشگاه‌ها، غرفه‌های متعددی به رسانه‌های حوزه بازی‌های ویدئویی، ناشرهای بین المللی، شبکه‌های عرضه دیجیتال و دیگر فعالان حوزه فناوری اختصاص داده شده بود. علاوه بر این مکانی نیز برای ملاقات‌های تجاری با ناشرهای بین‌المللی در نظر گرفته شده بود.

استقبال از این دوره از رویداد TGC نسبت به سال گذشته بیشتر شده بود و روند برگزاری مراسم نیز حالت رسمی و حرفه‌ای‌تری به خود گرفته بود.

فردا آخرین روز برگزاری مراسم TGC خواهد بود و در مراسم اختتامیه بازی‌های برتر گیمستان توسط هیات داوران معرفی خواهند شد. منتظر گزارش بازی‌مگ از این مراسم باشید.

تیم تحریریه بازی‌مگ | مراسم و رویدادها | 05/07/2018
  • هیچ نظری یافت نشد
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید و یا ثبت نام کنید.