نویسنده: سینا گلاب زاده پنج شنبه، 29 اسفند 1398
ساعت 16:59

بررسی بازی Comanche - Early Access


سیمرغِ چموش!


تعداد بازدید: 333
3 از 5

ژانر شبیه‌ساز پرواز را به دو گروه کلی می‌توان تقسیم کرد، گروه اول شبیه‌سازهای صنعت حمل و نقل هوایی و سردمدار آن‌ها یعنی سری Microsoft Flight Simulator هستند که اگر بازیکنان با دقت کافی به این گروه مشغول شوند بدون اغراق درصد زیادی از راه تبدیل شدن به یک خلبان مسافربری را خواهند رفت. گروه دوم شبیه‌سازهای هلیکوپتر هواپیماهای جنگی هستند که در 20 و چند سال گذشته مهمترین فرنچایز این ژانر سری Ace Combat بوده است. یکی از فرنچایزهایی که در دهه نود در بین عناوین گروه دوم برای خودش اسم و رسمی دست و پا کرده بود، سری Comanche است که به عنوان یک گیمر نسبتاً قدیمی به دو دلیل هیچ گونه تجربه‌ یا خاطره‌ای از نسخه‌های قبلی آن را ندارم. دلیل اول اینکه در زمانی که شماره‌های ابتدایی این سری به بازار عرضه شده بود، دسترسی به کامپیوتر شخصی نداشتم و حتی در زمان اولین نسخه این فرنچایز، تکلم و راه رفتن هم جز اموری نبودند که در انجام آن‌ها تبحر خاصی داشته باشم چه رسد به اینکه پای کامپیوتر بنشینم و با یک هلیکوپتر به حساب دشمنان برسم! هر چند اگر چنین شرایطی در آن سن و سال برایم فراهم می‌بود، احتمالاً در همان عنفوان کودکی ذوق مرگ شده و امروز در حال نوشتن این مطلب نبودم. دلیل دوم هم به این مسئله برمی‌گردد که علاقه چندانی بین من شبیه‌سازهای پرواز وجود ندارد، حالا چه از نوع آدمکُش آن و چه از نوع مسافرکِش آن! بهرحال ما الان اینجا هستیم و قرعه بررسی آخرین نسخه سری Comanche، که از خوابی تقریباً 20 ساله بیدار شده، به نام من افتاده و تلاش می‌کنم تا یک بررسی هر چند کوتاه اما عادلانه را در اختیار مخاطبان عزیز بازیمگ قرار دهم.

 Comanche 4

اولین چیزی که در Comanche به چشم می‌آید خالی از امکانات بودن آن همانند تمامی ساخته‌هاییست که خیلی زودتر از آمادگی واقعی وارد فروشگاه‌های دیجیتالی بازی‌های ویدئویی می‌شوند. این رسم ناجوانمردانه توسط برخی سازندگان حتی باعث هتک حرمت واژه ناراحت‌کننده Early Access هم شده، به طوری که این روزها بازی‌هایی به این اسم منتشر می‌شوند که به مراتب ناقص‌تر از چیزی هستند که این برچسب تداعی می‌کند. تازه در «کومانچی» یک لطف بزرگ شامل حال بازیکنان شده به طوری که به دلیل فشار طرفداران در زمان معرفی این محصول، چیزی که در حال حاضر ارائه شده کمی پر ملات‌تر از آن چیزیست که سازندگان در طرح اولیه خود مدنظر داشته‌اند. استودیوی NUKKLEAR در ابتدا در نظر داشت که یک اثر تنها آنلاین و چندنفره را به بازار کند اما فشار هواداران باعث شد تا بخش تکنفره هم به کومانچی اضافه شود، البته بخش تکنفره‌ای که کاملاً الله بختکی ساخته و پرداخته شده، به گونه‌ای که حتی فردی هم که آشنایی چندانی با بازی‌های ویدئویی ندارد هم به این مسئله پی می‌برد.

چیزی که به عنوان کمپین در اختیار مخاطب قرار داده شده یک مرحله 5 بخشی است که اگر شرایط کنترل بازی در حد قابل قبولی قرار داشت احتمالاً بیشتر از یک ساعت تا یک ساعت و نیم، زمان نمی‌برد اما ناراحت بودن سیستم کنترل کمک کرده تا کمپین فعلی به بیش از دو ساعت کش داده شود البته نوعی از کش دادگی که باعث نمی‌شود تا منتظر مراحل بعدی که در آپدیت‌های آتی اضافه خواهند شد، باشم. مرحله موجود در واقع یک مرحله اسکورت کردن است که به دو بخش کلی تقسیم می‌شود: در بخش اصلی کنترل هلیکوپتر در اختیار بازیکن است که در آن باید از هدفی به هدف دیگر پرواز ‌کند و با دشمنانی که شامل کشتی‌های جنگی، تیربارها و هلیکوپترها هستند و البته کنترل درب و داغون بازی، بجنگد. شخصاً تجربه هدایت هلیکوپتر را در دنیای واقعی ندارم اما اگر واقعاً این چیزی که اینجا شاهدش هستیم نشان دهندۀ سیستم کنترل یک هلیکوپتر واقعی است، به تمام جامعه بشری توصیه می‌کنم که همین امروز ساخت این وسیله را متوقف کرده و از ابتدا برای ساخت وسیله‌ای که کاری مشابه با هلیکوپتر را انجام می‌دهد به تخته طراحی بازگردند.

 Comanche 4

این مشکلات فقط شامل کنترل Comanche با موس و کیبورد نمی‌شود و استفاده از گیم‌پد تجربۀ به مراتب فاجعه‌بارتری را رقم می‌زند. به طور کلی حداقل چیزی که از یک بازی که در قبال دریافت پول در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد انتظار داریم اینست که قابل تجربه کردن به صورتی لذت‌بخش باشد اما کومانچی این انتظار ساده و ابتدایی را برآورده نمی‌کند و قایم شدن پشت ادعای «بالاخره این شبیه‌سازیه و باید سخت باشه» در اینجا چندان محلی از اِعراب ندارد چرا که هلیکوپتر تحت کنترل بازیکن می‌تواند در کنار دیواره‌ها سنگر بگیر بدون اینکه پرده‌های آن به کوه برخورد کرده و منفجر شود یا از این احمقانه‌تر وقتی به طور تصادفی با هلیکوپتر به زیر آب می‌رویم، هلیکوپتر تحت کنترل ظاهراً تبدیل به زیردریایی می‌شود و به جای نابودی کامل، فقط میزان کمی از خط سلامتی آن کاسته می‌شود! البته شاید هم هلیکوپتری با چنین قابلیت‌هایی در دنیای واقعی طراحی شده باشند و نادانی نگارنده باعث شده که ایرادی بی‌مورد از این محصول در این مطلب گرفته شود.

بخش دوم گیم‌پلی به کنترل پهپاد اختصاص دارد بدین صورت که در بخش‌هایی از مأموریت باید برای مثلاً غیرفعال مواضع دشمن و مواردی از این دست به داخل یک ساختمان نفوذ کرده که این کار توسط یک هلیکوپتر گنده از نظر منطقی امکانپذیر نیست (واقعاً چرا؟ در حالی که آب تنی کردن برای همین هلیکوپتر کاملاً ممکن است!) پس این کارها توسط پهپادی انجام می‌گیرد که امکان رد شدن از محیط‌های تنگ و تاریک و حرکت در درون اتاق‌ها را دارد. این بخش به مراتب از بخش اصلی بهتر از آب درآمده اما سادگی اهداف این بخش و تکراری بودن آن‌ها از جذابیتشان به شدت کاسته است.

 

 Comanche 4

قسمت آنلاین در حال حاضر دو بخش Infiltration و Blackbox را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد که در اولی یک تیم موظف به دفاع از مواضع است و تیم دیگر وظیفه تخریب آن‌ها را دارد و در بخش دوم با نسخه Team Death Match کومانچی طرف هستیم. بخش آنلاین جذابیت ویژه‌ای به کار نمی‌شود و عامل بزرگی برای تهیه آن به شمار نمی‌آید و کمبود تعداد افراد مشغول به آن باعث شده تا مدت نسبتاً زیادی برای پیدا کردن بازی، مجبور به صبر کردن باشیم.   

صداهای محیطی و موسیقی‌ متن هم در حد بقیه بخش‌ها فقط و فقط وجود دارد و نکته مثبت قابل ذکری در مورد آن‌ها وجود ندارد. از جنبه بصری، با مناظری زیبا اما هر چند تکراری رو به رو هستیم که پایین بودن کیفیت تخریب‌پذیری محیط و نداشتن امکان تنظیم دقیقتر کیفیت بصری از نکات منفی آن در حال حاضر به شمار می‌آیند که احتمالاً در آپدیت‌های آینده تا حدودی مرتفع خواهند شد.

 Comanche 4

نهایتاً باید گفت که به نظر می‌آید مدیران THQ Nordic در پایان نسل ششم درون یک ماشین زمان گذاشته شده و به زمان حال پرتاب شده‌اند چرا که سیستم تولید و عرضه این ناشر چندان با حقایق فعلی بازار بازی‌های ویدئویی همخوانی ندارد. خرید IPهای تاحدودی فراموش شده و بعضاً مرده در کنار تلاش برای زنده کردن آن‌ها در کوتاهترین زمان ممکن، سبب شده تا بیشتر آثاری که نام این ناشر را روی خود دارند از کیفیت قابل قبولی برخوردار نباشند. شاید وقت آن رسیده که THQ Nordic به جای ساخت همزمان 50-60 عنوان و عرضه 20 بازی در یک سال، کمی کنترل کیفیت بر روی خروجی‌های خود اعمال کند. بازی Comanche در ابتدایی‌ترین مراحل ساخت خود قرار داد به طوری که حتی برای عرضه به صورت دسترسی زودهنگام هم چندان آماده به نظر نمی‌رسد، پس اگر علاقه‌مند به هلیکوپتر سواری هستید کمی صبر کنید تا این محصول شکل بهتری به خودش بگیرد و سپس برای خرید آن اقدام کنید.

          

  • هیچ نظری یافت نشد
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید و یا ثبت نام کنید.