نویسنده: قاسم ممتاز جمعه، 01 مهر 1390
ساعت 17:47

نقد و بررسی Driver San Franciscoتعداد بازدید: 9720
4.17 از 5

درایور ، درایور ، درایور ...

نزدیک به 11 سال از عرضه ی نخستین عنوان از سری درایور میگذرد.11 سال پر از فراز و نشیب،پر از پستی و بلندی،تا حدی که بعد از موفقیت های روز افزون و بسیار چشم گیر رقیب (GTA) این عنوان می رفت که به دست فراموشی سپرده شود ولیکن Driver San Francisco  همچون روحی احیا کننده برکالبد این سری دمیده شد و برای بار دیگر این سری را زنده نمود.

نقد و بررسی بازی Driver

 بیایید به گذشته برگردیم ، به روز های پلی استیشن1 و درایور . عنوانی بسیار ارزشمند و درگیر با محدودیت های نرم افزار و سخت افزار زمان خود،عنوانی که به جرات می توان گفت از زمان خود جلوتر بود،طراحی بسیار کامل از San Francisco در سال 2000 ، موتور گرافیکی بسیار مناسب در زمان خود ،ماموریت های بسیار جذاب و در برخی موارد استرس زا و اعصاب خردکن ، با شروعی بسیار جسورانه ولی خارق العاده از یک گاراژ و انجام حرکاتی برای دریافت اجازه نامه برای وارد شدن به دنیای درایور، همه و همه نویدگر تولد عنوانی بودند که حرف های زیادی برای گفتن داشت،اما رقیبی به مراتب سر سخت در حال رشد بود،رقیبی که نزدیک به 10 سال گوی سبقت را ربوده و الحق که خالق یکی از بهترین سری های بازی در تمام دوره ی بازی های کامپیوتریست.

( Driver 1 )

بعد از حضور بسیار موفق درایور1 و ادامه ی قابل قبول آن در شماره ی 2،نوار ناکامی های این سری با نسخه ی سوم  شروع و با هر عنوان جدید این سری محبوب به سمت تباهی می رفت تا آنجا که همگان احتمال می دادند این سری به موجودیت خود پایان دهد اما Driver San Francisco متولد شد.فرزند خلف Reflections و ناجی سری درایور،عنوانی بسیار برازنده ی نام آن "Driver".

داستان بازی که یکی از موارد معمولی و ساده ی این عنوان به حساب می آید به یک پلیس قهرمان (ابر قهرمان) به نام ،Tanner برمی گردد،فردی که توانسته است یکی از سران مافیا با نام  Jericho را دستگیر و به زندان بیاندازد و شروع بازی مصادف است با انتقال Jericho به زندان ایالتی . Jericho به همراه همدستانش که معروف ترین آنها خانم جوانی به نام  Leila است با استفاده از ماشین مخصوص حمل مجرمین فرار می کند و در این حین به Tanner نیز صدمه ای وارد می کند و او به کما می رود . در زمان قرار گرفتن Tanner در کما قابلیتی خارق العاده پیدا می کند که می تواند خیالی از بدن خود خارج شده و وارد بدن سایر افراد شهر شود و با استفاده از این قابلیت علاوه بر تحقیق در مورد Jericho امنیت را نیز به شهر بازگرداند و اینگونه است که داستان بازی رقم میخورد .

Jericho  و John Tanner کارکتر های منفی و مثبت بازی

از جمله مواردی که ممکن است دربرخورد اول کمی تعجب انگیز باشد همین توانایی  Tanner در خارج شدن از بدنش است که این امر بیان گر این واقعیت است (شما نیازی ندارید از ماشین پیاده یا سوار شوید) پس این تصور که مبارزات   on  Foot خواهید داشت یا نیمه های شب بر سر4 راه ها پرسه خواهید زد را از ذهنتان بیرون کنید.

Tanner در موقعیت Shift البته Level 2

Driver san Francisco  به معنای واقعی کلمه Driver است رانندگی با حدود 140 نوع مختلف از اتومبیل که هر کدام بر مبنای قابلیت های خودشان ارزش گذاری می شوند،انجام ماموریت های جانبی که عامل اصلی باز شدن اتومبیل های جدید در گاراژ برای خرید بوده و وجود عناوینی کهکشانی همچون لامبورگینی،مک لارن،استون مارتین و ... با نمونه های بسیار متنوع برای هر عنوان ، جزئیات بسیار دقیق درطراحی San Francisco و گستردگی بسیار وسیع آن،همه و همه دست به دست هم داده اند تا عنوانی خلق شود که بسیار ستودنی است.

مک لارن F1 ، لامبورگینی مورسیو لوگو

پاگانی زوندا

در نمونه های جدید بازی های Open world متاسفانه پتانسیل های  Mapمورد استفاده قرار نگرفته و تا حدود بسیار زیادی این طراحی نقشه کاری  بی هوده و این نقشه بلا استفاده است اما در Driver San Francisco  این مورد اصلا وجود ندارد . البته شایان ذکر است که اگر حوصله ی انجام ماموریت های جانبی را ندارید و تنها می خواهید بازی را به انجام برسانید در این خصوص کمی تحمل کنید و چند مورد از مراحل Stun  و Activity  های موجود در نقشه را انجام دهید تا بطور کامل جذب این مراحل شوید،

انتخاب Activity مورد نظر در حالت Shift

قابلیت دریافت امتیاز تحت عنوان Will Point که به همه صورت قابل افزایش است،از گرفتن ترمز گرفته یا چرخیدن در هوا،پریدن، Drift کشیدن یا انجام ماموریت های بازی که می تواند برای خرید گاراژ ، ماشین های مختلف و همچنین upgrade (که البته محدود بوده و مرتبط با بازی می باشد نه ماشین ها) استفاده شود ،همه و همه شما را وادار می کند که با کمال میل وقتتان را صرف انجام این بازی کنید .

کالکشن ماشینهای درایور San francisco

ماموریت های جالب و جذاب که سعی شده تکراری نباشند و در نوع خود کامل باشند ، توانایی فوق العاده Tanner در تسخیر بدن سایر افراد و قرار گرفتن در موقعیت هایی به مراتب جالب باعث شده اند گیم پلی بازی بسیار دلچسب و دوست داشتنی باشد . به این موارد کنترل بسیار توانا و حرفه ای بازی را نیز بیافزایند . معجون حاصله چیزی نیست به جز.Driver San Francisco   . صدا گذاری بازی از صدای منحصر به فرد اتومبیل های مختلف گرفته تا موسیقی متن بازی و Track های پخش شده از رادیوی ماشین همه و همه بسیار عالی انتخاب و یا ساخته شده اند که در موقعیت هائی خاص تاثیر بسیار زیادی بر عکس العمل های شما میگذارند .

البته نقص هائی در بازی به چشم میخورد که سعی میکنیم به آنها نیز بپردازیم . از موارد منفی بازی میتوان در درجه ی اول به کالکشن ماشین های Driver san Francisco اشاره کرد . همانطور که در بالا نیز ذکر شد درایور سعی بر این داشته که مجموعه ای از بهترین کمپانی های تولید کننده ی اتومبیل را با عناوین متنوع دور هم گرد آوری نماید اما خالی بودن جای کمپانی های بزرگی همچون مرسدس بنز و BMW و یا خالی بودن جای اتومبیل های تولید کننده های توانمد ژاپنی مانند تویوتا و سوزوکی و... از نقص های گیمی در این سطح است همچنین با توجه به وجود مراحل و activity هائی که در طول بازی در جاده های خاکی و به صورت رالی انجام میشوند محدود بودن تعداد ماشین های رالی در بازی – 3 یا 4 عنوان از دیگر نقص های بازیست . از موارد دیگر میتوان به تک رنگ بودن اتومبیل ها اشاره کرد البته اتومبیل ها در حین بازی و انجام ماموریت های مختلف با رنگ های مختلف ظاهر میشوند اما این نقص که شما نمیتوانید در زمان خرید یک اتومبیل رنگ دلخواهتان را برگزینید تا حدودی آزار دهنده است . البته از این نکته نمیتوان چشم پوشی کرد که برخی از اتومبیل های موجود در بازی به طور کلی تک رنگ هستند . از دیگر نقصان های وارد بر بازی میتوان به دشواری بیش از حد برخی مراحل جانبی اشاره کرد . مثلا Tag کردن 30 ماشین در 60 ثانیه از مواردی است که جان گیمر را به لبش میرساند .

ماموریت ها در عین زیبائی بعد از چندین ساعت بازی تا حدودی تکراری میشوند و در اینجاست که ترکیب Activity ها با ماموریت های Stun  برای خارج شدن از این روند کسالت آور بسیار به شما کمک میکند . ترافیک موجود در جاده ها و اتوبان ها بسیار روان و هوش مصنوعی مربوط به سایر راننده ها در سطح قابل قبولی است اما وجود باگ هائی در AI باعث به وجود آمدن نقصان در زیبائی بازی میشود . طراحی شهر سانفرانسیسکو بسیار عالی و تمامی موارد در طراحی کلی رعایت شده اند اما برخی موارد جزئی که باعث رنگ گرفتن شهر میشوند فراموش شده اند . ایستگاه های اتوبوسی که هرگز اتوبوسی در آنها توقف نمیکند ، محدودیت در تنوع Object های قابل تخریب در خیابان ها ، نبودن جزئیات زندگی شهری همچون فروشگاهها ، دستفروش ها و ... از سایر مواردی هستند که بازی را یک گیم کامل نمیکنند .

مورد دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که همواره شما با یک موج حرکتی مواجه هستید که هرگز نمی ایستد . به عبارت دیگر هرگز ماشین های موجود در بازی ( سایر ماشین ها ) به مقصد خود نمیرسند و در تمام روز در حال حرکت هستند ؟!؟ البته در اینجا یکی دیگر از نقاط ضعف بازی خود نمائی میکند و آن چیزی نیست به جز نبود تعریف زمان ؟! به این معنی که اگر ساعت ها از وقتتان را صرف خیابان گردی کنید ، هرگز روز به اتمام نمیرسد ؟ همچنین آب و هوا هیچ تغییری در بازی ندارند و همیشه با هوائی صاف رو به رو هستیم که این باعث میشود هرگز لذت خیابان گردی در جاده های لغزنده را با کنترل مناسب درایور نچشیم . و در نهایت اینکه سعی کنید از تجربه ی ما استفاده نمائید و سعی بر کشتن عابرین پیاده نداشته باشید چرا که در Driver San Francisco درست همانند جد بزرگش هرگز قادر نخواهید بود یک عابر پیاده را بکشید . ( یک امتحان 1 ساعته با روش های مختلف برای کشتن یک عابر پیاده توسط ما موید این ادعاست )

یکی از بخش های اصلی درایو قسمت Multiplayer آن است که از حالت Split screen یا 2 نفره ی آفلاین هم پشتیبانی میکند ولیکن امکان دریافت Level و همچنین گرفتن اچیومنت و یا تروفی های این بخش مستلزم انجام آن در محیط Online است .

2 نفره Split screen

به طور کلی مود های بخش Multiplayer  از این قرار هستند :

Jump :

همانطور که از نام آن بر میآید شما در این مود از رقابت باید در یک بازه ی زمانی محدود پرشی بلند انجام دهید . برای این کار میتوانید از کامیون های دارای جایگاه پرش و یا هر چیز دیگری استفاده نمائید . رقابت کنندگان بر مبنای طول پرششان در این قسمت رتبه بندی میشوند .

Trabilizer :

در این مود یک اتومبیل با سرعت در پیش روی شما حرکت میکند و شما میبایست برای پر شدن مقدار Will point در میان دوخط موازی و روشنی که از اتومبیل ذکر شده در پشت سرش بر جای میماند قرار بگیرید . در این رقابت هرکسی که سریعتر بتواند Will point لازم را به دست آورد برنده است

Speed :

 همانطور که از نام این مود هم برداشت میشود در این نوع از رقابت هرکسی که بتواند میانگین سرعتی بالاتری را در یک مسیر مشخص به دست آورد برنده است .

 Tag :

 میشه گفت که این مود یکی از محبوب ترین مود های بازیست . در این مود Tag در اختیار ماشینیست که از دست رقبا فرار میکند . زمانی که بتوانید به ماشین مربوطه رسیده و به آن ضربه بزنید ، شما Tag میشوید . بعد از Tag شدن هر چقدر که زمان بیشتری بتوانید آن را حفظ کنید امتیاز بیشتری به دست خواهید آورد . مطمئنا سایر رقبا هم برای رسیدن به شما تلاش خواهند کرد . نکته ی جالب توجه این است که در این مود قابلیت Shift کردن هم برای شما و رقبایتان وجود دارد !؟ پس اگر با خوشحالی در حال فرار از دست رقبایتان هستید مواظب ماشین هائی که از رو به رو به قصد شما حمله ور میشوند نیز باشید .

علاوه بر نسخه ی معمولی Ubisoft نسخه ی مربوط به کلکسیون داران Driver San Francisco را نیز منتشر نموده است . در این نسخه علاوه بر یک کپی از بازی Driver San Francisco موارد زیر نیز وجود دارند :

 1 ) نمونه ی بسیار زیبا و دقیق Dodge challenger R/T مدل سال 1970 ( ماشینی که در قسمت داستانی درایور جان تنر رانندگی با آن را برعهده دارد . )

 2 ) نقشه ی سانفرانسیسکو به همراه محل تمام Collectable ها

 3 ) کمیک بوک مربوط به نسخه ی اولیه ی درایور

 همچنین در بازی نیز مواردی مختص این نسخه وجود دارند که شامل ماشین های

 Aston Martin DB5 1963

 Lamborghini Miura 1972

 Shelby Cobra 427 1966

 بوده ، همچنین چهار Challenge خاص هم در قسمت تک نفره افزوده میشوند که عبارتند از :

 Mass Chase : که در این چلنج باید از دست تمام نیروی پلیس سانفرانسیسکو فرار کنید .

 Relay Race : باید بین هر دور مسابقه ماشینتان را تعویض کنید و پیروز شوید .

 Russina Hills Racers : که باید از 3 تا از ماشین های برتر هر سبک در سبک خودشان ( مسابقه ، رالی ، دریفت ) ببرید

 Taxi : با سایر تاکسی ها در مرکز شهر مسابقه بدید .

 در نهایت باید عرض کنم که درایور San Francisco همان عنوانیست که طرفدارن درایور سالها منتظر آن بودند . از بازی کردن آن لذت ببرید .

آخرین ویرایش در 05 شهریور 1395، 01:04
گرافیک
9.0
گیم پلی
8.0
داستان
9.0
موسیقی و صداگذاری
9.0
کنترل
8.0
بعد از مدتها سعی و خطا بالاخره سخه ای از درایور روانه ی بازار شده است که میتواند نام بزرگ این عنوان را به خوبی یدک بکشد
نقاط قوت
 • گرافیک خوب
 • گیم پلی نوآورانه و جسورانه
نقاط ضعف
 • مراحلی که کم کم تکراری میشوند
8.2/10

امتیاز شما

(79 رای )
8.6/10
عالی
 • Registered
  آفلاین
  عضویت: ارديبهشت 1391
  نظرها: 2
  تشکر: 0
  تشکرشده: 1

  yek nokteye jaleb dar morede in bazi ine ke parking hash dar nadaran dar hali ke kolli mashin tooshoone(parkinge garage red wood )baraye mesal

  ‏مهمان از این نوشته تشکر کرده است.
 • Super Admin
  آفلاین
  عضویت: ارديبهشت 1391
  نظرها: 207
  تشکر: 50
  تشکرشده: 75

  mamnoon az tamam tozihati ke dar morede in onvane khatere angiz shode.faghat ye darkhast daram.age momkene mataleb kotahtar beshe.matalebi ke bachehe dost daran bedonan dar ebtedaie naghde bazi gofte beshe.mamnoon az ghaseme azizam ke ba tamame gereftari ha ke dare hamishe behtarine va hamchenin az tamame kasani ke ba doste azizam hamkari mikonan.be omid didar
  <br />ممنون از شما دوست عزیز . حتما نکته ای که فرمودید رو در نقد های آینده در نظر خواهیم گرفت .

 • Registered
  آفلاین
  عضویت: ارديبهشت 1391
  نظرها: 5
  تشکر: 0
  تشکرشده: 3

  mamnoon az tamam tozihati ke dar morede in onvane khatere angiz shode.faghat ye darkhast daram.age momkene mataleb kotahtar beshe.matalebi ke bachehe dost daran bedonan dar ebtedaie naghde bazi gofte beshe.mamnoon az ghaseme azizam ke ba tamame gereftari ha ke dare hamishe behtarine va hamchenin az tamame kasani ke ba doste azizam hamkari mikonan.be omid didar

  ‏admin از این نوشته تشکر کرده است.
 • Registered
  آفلاین
  عضویت: ارديبهشت 1391
  نظرها: 74
  تشکر: 3
  تشکرشده: 9

  مثه اینکه داره قسمت میشه بازیش کنیم !! :pleasantsuprise: <br />ممنون برای نقد

  ‏مهمان و ‏arminbyt از این نوشته تشکر کرده‌اند.
 • Author
  آفلاین
  عضویت: ارديبهشت 1391
  نظرها: 82
  تشکر: 66
  تشکرشده: 22
  کنسول‌های بازی:

  کامنت " دلت بسوزه" جایزه بهترین کامنت سال را از آن خود کرد!<br /> :lol:

  ‏admin از این نوشته تشکر کرده است.
 • Registered
  آفلاین
  عضویت: ارديبهشت 1391
  نظرها: 43
  تشکر: 13
  تشکرشده: 12

  ایول نقد چی میگه ، ای بابا ! :amative: <br /><br />ما که نتونستیم بازی کنیم اونایی که بازی کردن خوش به حالشون :gamer:

  ‏مهمان از این نوشته تشکر کرده است.
 • Super Admin
  آفلاین
  عضویت: ارديبهشت 1391
  نظرها: 207
  تشکر: 50
  تشکرشده: 75

  offffffffff baz mb terekonde agha marekas
  <br />چاکرتیم رضا جان لطف داری

 • Registered
  آفلاین
  عضویت: ارديبهشت 1391
  نظرها: 83
  تشکر: 2
  تشکرشده: 20

  offffffffff baz mb terekonde agha marekas

 • Registered
  آفلاین
  عضویت: ارديبهشت 1391
  نظرها: 32
  تشکر: 17
  تشکرشده: 12

  سلام به همه <br />از نقد فوق العاده خوبت ممنونم :puzzled: :sorry:

 • Super Admin
  آفلاین
  عضویت: ارديبهشت 1391
  نظرها: 207
  تشکر: 50
  تشکرشده: 75

  ممنون .<br />ولی چه فایده , وقتی که فقط باید رو xbox ها j-tag تجربه اش کنیم ؟؟؟ :dash: :dash:<br />من یادمه , اون وقتی که اولین درایور رو بازی می کردم , یه مدت طولانی رو صرف تلاش برای زیر گرفتن یکی از عابرین پیاده کردم . <br />با این که همش فرار می کرد ولی آخرش موفق شدم :amative: ..................البته نه اون طوری که فکر می کنین . برنامه نویس های عزیز و نازنین اون بازی , کلا تمام عابرین پیاده رو , به صورت یک پوسته خالی و تهی طراحی کرده بودن . <br />نتیجه این شد که بعد از 2 ساعت تلاش بی وقفه , طرف از ناحیه کمر رفت تو کاپوت , ولی نه ماشین ما داغون شد نه خود اون طرف آخ گفت . خیلی آروم و زیبا از کاپوت خارج شد و رفت خونه اش !!!!! :laugh: <br />ظاهرا موتور ماشین ما براش , با مرغزار هیچ تفاوتی نداشت :sorry:
  <br />میدونی کسری جان آره خیلی ح... دلت بسوزه :grin: <br />البته شوخی کردم ولی بازم دلت بسوزه :gamer: <br />جدای این مطالب انشاءالله Lt 2 عرضه میشه و شما هم میتونی بازی کنی ولی بازم دلت بسوزه :-* <br />آره اون تجربه ای که شما داشتی رو هم منم داشتم که خیلی لج درار بود اما حداقل دل خودم خنک میشد که ... دلت بسوزه :bother:

  ‏مهمان و ‏مهمان و ‏Hossein Joon از این نوشته تشکر کرده‌اند.
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید و یا ثبت نام کنید.