نویسنده: Bahram جمعه، 12 ارديبهشت 1399
ساعت 06:44

بررسی بازی SnowRunnerتعداد بازدید: 794
4.5 از 5

در سال ۲۰۱۴ عنوان Spintires منتشر شد. عنوانی که بر پایه شبیه ساز رانندگی در جاده‌های خاکی و گلی با اتومبیل‌های سنگین و مخصوص این‌ جاده‌ها ساخته شد. شماره اول این عنوان هر چند به موفقیت فراوانی دست پیدا کرد، اما با تجربه آن‌ به غیر از فیزیک و گیم‌پلی دقیق بازی، دیگر خبری از دیگر ارکان اصلی ساخت یک عنوان موفق و سرگرم کننده نبود. به بیانی دیگر سازندگان این عنوان تنها گیم‌پلی و فیزیک را طراحی کرده‌ بودند و بازی هدف یا بخش آموزشی خاصی برای جذب هوادارانش نداشت. در ادامه و در سال ۲۰۱۷ عنوان دیگری از این سری با نام Spintires: MudRunner منتشر شد. عنوانی که برای اولین بار برای کنسول‌ها منتشر می‌شد و با وعده بهبود مشکلات شماره اولش، راهی بازار شد. هر چند بعد از عرضه این عنوان هم مشخص که سری Spintires همچنان به تغییرات بسیار بیشتری نیاز دارد و همچنان نمی‌تواند به عنوان یک بازی موفق از آن نام برده شود. در نهایت در هفته گذشته جدیدترین شماره با نام Snowrunner منتشر شد. عنوانی که به نظر می‌رسد بالاخره موفق شده تا مشکلات شماره‌های قبل را برطرف سازد و تبدیل به یک عنوان سرگرم کننده و قابل بازی شود.

snow

هر چند قبل از عرضه عنوان اسنورانر شاهد انتشار تریلر های مختلفی از این اثر بودیم که در یکی از آن‌ها وعده تجربه یک بخش داستانی همانند عنوان Death Stranding را به ما می‌داد، اما در نهایت در نسخه نهایی خبری از داستان نیست و آن تریلر بیشتر جنبه شوخی با عنوان DS را داشته‌است. در عنوان اسنورانر به شما اهداف گوناگونی واگذار خواهد شد. اهدافی که به صورت قرارداد از طریق منو اصلی بازی در دسترس هستند. هر چند دسترسی به این قرارداد ها ممکن است همچنان پیچیده و سخت به نظر برسد، اما نسبت به شماره‌های قبلی همچنان یک پیشرفت قابل قبول به شمار می‌رود. اهداف شما این بار به ساخت و ساز پل‌ها از طریق جمع آوری مصالح مورد نیاز، کمک به ساکنان شهر مثل جمع آوری غذا و چوب و مواردی از این دست خلاصه می‌شود. نقشه‌های این شماره همچنان خالی از هر گونه موجود زنده و اتفاقات غیر منتظره هستند و این تنها شما و ماشین‌هایتان خواهید بود که در سطوح مختلف برای انجام وظایف خود رانندگی می‌کنید. البته وجود بخش Co-op می‌تواند تا حدودی این مشکل را برطرف سازد و البته در شروع بازی به شدت می‌تواند کمک حال شما برای انجام اهداف گوناگون در محیط باشد.

 یکی دیگر از مواردی که به جذابیت بیشتر این شماره کمک کرده‌است وجود برجک‌ها، آپگرید ها و ماشین‌هایی هستند که در نقاط مختلف نقشه قرار داده‌ شده‌اند و به عنوان عملی فرعی می‌توانید به انجام آن‌ها بپردازید. این موارد کمک بسازی در تغییر جریان بازی از یک عنوان خشک و شبیه‌سازی به یک عنوان جذاب و سرگرم کننده کرده‌اند. البته در نهایت همچنان حس می‌شود عنوان اسنورانر فاقد یک هدف کلی برای انجام مراحل و رانندگی در آن است و به شدت جای خالی اهداف اصلی در بازی حس می‌شود.

snow 2

سرزمین‌های اسنورانر یکی از مواردی هستند که به شدت نسبت به گذشته پیشرفت کرده‌اند. این بار در قسمتی از میشیگان، آلاسکا و روسیه به رانندگی خواهید پرداخت. هر چند سرزمین‌های اثر نسبت به شماره قبل چندین برابر بزرگ‌تر هستند، اما دسترسی به بخش‌های مختلف نیاز به ده‌ها و شاید صد ها ساعت رانندگی دارد. به خصوص در شروع، کار بسیار دشواری در پیش خواهید داشت. تنها یک وانت نسبتا ضعیف همراه با یک کامیون تک دیفرانسیل، تجهیزات شما برای رانندگی در جاده‌های گل آلود بازی خواهد بود و عملا برای انجام کوچک‌ترین کار‌ ها ممکن است چندین ساعت در حال تلاش برای تنها عبور از یک مسیر بسیار کوتاه باشید. به همین جهت پیشروی به امری زمان بر تبدیل می‌شود که حتی ممکن است شما را کمی دلسرد و خسته کند. هر چند نتیجه‌ این تلاش‌ها در نهایت دسترسی به ماشین‌ها و تجهیزاتی خواهد بود که کار را برای عبور از این جاده‌ها هموار می‌سازد. اسنوررانر همان طور که از نامش مشخص است، بخش وسیعی را هم به رانندگی در برف اختصاص داده، اما برای رانندگی در این جاده‌‌ها نیاز به زنجیر چرخ و ماشین‌های دو دیفرانسیل پیدا خواهید کرد. اما رانندگی در آلاسکا و برف‌هایش قطعا یکی از بخش‌های لذت بخش در عنوان اسنوررانر محسوب می‌شود. به راحتی می‌توان گفت طراحی برف و یخ به بهترین شکل ممکن انجام شده و کاملا حس و حال رانندگی در این شرایط را القا می‌کند. البته در نهایت همچنان حس و حال دست نخورده ماندن و کمبود فعالیت‌‌های جانبی در این طبیعت بکر و زیبا حس می‌شود.

جذابیت اصلی سری زمانی است که شروع به رانندگی می‌کنید و به جرات می‌توان ادعا کرد که سری Spintires در زمینه شبیه سازی رانندگی یکی از بهترین عناوین ساخته شده تا به امروز است. در رانندگی از میزان رطوبت خاک، جاذبه، شیب زمین و تمام موارد تایین کننده در شرایط واقعی، در بازی هم تاثیر گذار خواهند بود. با هر بار رانندگی به زیبایی تمام اجزای اتومبیل همانند سیستمی دقیق برای عبور از جاده‌های مختلف شروع به کار خواهند کرد. هر بار که وارد سطحی از گل و خاک شوید، به شکلی واقعی لاستیک ماشین شما در گل فرو می‌رود و کاملا این موارد از روی واقعیت شبیه سازی شده‌اند. یا در سطوح برف، شاهد لیز خوردن و سفت و سخت شدن فرمان اتومبیل خود خواهید بود. اگر همانند نگارنده علاقه فراوانی به رانندگی در دنیای واقعی دارید، قطعا اسنورانر فرصت مناسبی است تا دست فرمان و دقت خود را در شرایط و جاده‌های مختلف به چالش درآورید. در بخش رانندگی هم اسنوررانر پیشرفت کرده و این‌بار با فیزیکی پیشرفته‌تری نسبت به گذشته طرف خواهیم بود. حال قدرت و ویژگی‌های هر ماشین به صورت کامل خود را نشان می‌دهند و تغییرات در نوع لاستیک‌ها، گیربکس و مخزن بنزین می‌تواند سرنوشت هر مسیر را به صورت کاملی تغییر دهد. تعداد بسیار زیادی اتومبیل هم از شرکت های مطرح مانند شورلت برای خرید و انتخاب در دسترس خواهند بود.

snow 3

اما قطعا یکی از بزرگترین پیشرفت‌های این شماره در بخش بصری صورت گرفته‌است و حالا شاهد یکی از چشم نوازترین عناوین  عرضه شده در نسل هشتم کنسول‌ها هستیم. از جزئیات فراوان محیط، طراحی درختان و ماشین‌ها گرفته تا سطوح مختلف مثل برف و گل به بهترین شکل ممکن و با جزئیات کاملی طراحی شده‌اند. تک‌تک اجزای محیط دارای فیزیک کاملی هستند که با توجه به سرعت و قدرت اتومبیل شما، واکنش دقیقی نشان می‌دهند. کافی است یک بار داخل گل با ماشین حرکت کنید تا شاهد باقی ماندن گل و لای بر سطح ماشین خود و البته فرو رفتن سطح جاده به واقعی‌ترین شکل ممکن باشید. محیط های مختلف هم شاهد درختان و آبجکت های بیشماری هستند که به شدت به زیبایی اثر کمک کرده‌است. دیگر موارد مثل نورپردازی فوق‌العاده، گردش پویا شب و روز و آب و هوا هم دیگر بخش‌های مثبت تجربه اسنورانر محسوب می‌شوند. هر چه بخش بصری به خوبی پیشرفت کرده‌است، اما در بخش انتخاب موزیک‌ها و صداگذاری شاهد پیشرفت خاصی نیستیم. تنها چند موزیک در سبک کانتری برای اسنورانر در نظر گرفته شده که به سرعت هم تکراری می‌شوند.

snow 4

نتیجه گیری:

عنوان اسنورانر را می‌توان به عنوان بهترین شماره از سری Spintires نام برد. عنوانی که در تمام بخش‌ها پیشرفت کرده و حالا تبدیل به یکی از بهترین عناوین موجود در سبک شبیه‌سازی رانندگی می‌شود. هر چند تجربه اسنورانر همچنان برای تازه واردان پیچیده و سخت خواهد بود و نبود یک هدف کلی یا داستان هم همچنان می‌تواند به تجربه نهایی این عنوان لطمه وارد کند، اما در نهایت تجربه آن به تمام علاقمندان به رانندگی توصیه می‌شود.

Bahram | نقد و بررسی | 01/05/2020
  • پلتفرم تحت بررسی: PS4
گرافیک
10
گیم پلی
8.5
داستان
6.0
موسیقی و صداگذاری
8.0
کنترل
10
عنوان اسنورانر را می‌توان به عنوان بهترین شماره از سری Spintires نام برد. عنوانی که در تمام بخش‌ها پیشرفت کرده و حالا تبدیل به یکی از بهترین عناوین موجود در سبک شبیه‌سازی رانندگی می‌شود. هر چند تجربه اسنورانر همچنان برای تازه واردان پیچیده و سخت خواهد بود و نبود یک هدف کلی یا داستان هم همچنان می‌تواند به تجربه نهایی این عنوان لطمه وارد کند، اما در نهایت تجربه آن به تمام علاقمندان به رانندگی توصیه می‌شود.
نقاط قوت
  • شبیه ساز دقیق رانندگی
  • بخش بصری فوق‌العاده چشم نواز
  • محیط های وسیع و با جزئیات
نقاط ضعف
  • نبود یک هدف کلی برای انجام بازی
  • شروع سخت و کند برای تازه واردان
7.8/10

امتیاز شما

(18 رای )
8.5/10
خیلی خوب
  • هیچ نظری یافت نشد
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید و یا ثبت نام کنید.