نویسنده: سعید سلیمی چهارشنبه، 21 مهر 1389
ساعت 14:54

نقد و بررسی Fifa 11

4 از 5

یکی از محبوب ترین عناوینی که هر ساله در سبک ورزشی عرضه می شوند سری عنوانهای FiFa می باشند.

این عنوان همه ساله و در تاریخی تقریبآ معین توسط EA Sports منتشر میگردد. حال قصد داریم کمی شما را به عقب تر ببریم… زمانی که FiFa به تازگی شروع به کار کرده بود. در اولین سالهای عرضه ی FiFa، طرفداران سبک ورزشی هر ساله با یک عنوان نسبتآ معمولی رو به رو بودند. هر سال همین روال طی شد و رسید به زمانی که عنوان FiFa 10 عرضه شد. این شماره از بازی تقريبا نا امید کننده ظاهر شد که سازندگان عنوان تصمیم گرفتند در نسخه ی بعدی این عنوان را به طور کلی بازسازی کنند. حال چند روزی است که از عرضه ی FiFa 11 گذشته و به شما اطمینان می دهیم که سازندگان بازی توانسته اند به خوبی از پس بازسازی این عنوان برآیند و این نسخه از بازی به قطع بهترین نسخه ی تا به حال سری FiFa خواهد بود.

نقد بازي :‌

سری فیفا در سال های اخیر به موفقیت روز افزونی دست یافته که با تمام قوا نیز این موفقیت را ادامه میدهد و مجالی برای رقبای خوب باقی نمی گذارد. امسال نیز مثل هر سال EA Sport با جدیدترین نسخه از فیفا شما را به دنیای شبیه ساز فوتبال می برد تا لذت واقعی فوتبال را تجربه کنید. در این نسخه تغییراتی اعمال شده و مشکلات نسخه قبلی برطرف خواهد شد. خود را برای نهایت هیجان در مسابقات فوتبال آماده کنید.

در این نسخه از بازی هوش مصنوعی بسیار واقعی عمل میکند و به بهترین نحو ممکن بکار گرفته میشود. بازیکنان همه باهوش هستند و خیلی خیلی کم در طول بازی مرتکب اشتباه می شوند. به طور مثال بازیکن باهوشی مثل رونی در تمامیه مواقع سعی می کند شما را با خودش هماهنگ سازد و هیچ بازیکنی بی برنامه جلو نمی رود. نکته ی جالب تر این است که اگر شما در طول بازی مرتکب اشتباه بزرگی شوید نزدیکترین بازیکن به حریفی که توپ را در اختیار دارد، از حالت Manual (کنترل بوسیله ی شما) خارج شده و به حالت Automatic سوییچ می کند و البته به کمک شما و هوش مصنوعی خود سعی می کند که اشتباه شما را جبران کند. به طور کلی می توان گفت که هوش مصنوعی تقریبآ بی نقص عمل می کند.

* بطور کل بخش هوش مصنوعی بازی بالا رفته و اگر بخواهیم این شماره را با شماره های قبلی FIFA بسنجیم شاهد تغییرات چشم گیری خواهیم بود . برای مثال ضعف موجود در دروازه بانان باعث میشد تا فرد گیمر بسیار رنج ببرد اما با پیشرفت موتور های بازی سازی این مورد برطرف شد تا در نسخه های قبلی شاهد هوش مصنوعی بالاتری باشیم . اگر در شماره های قبلی شاهد ان بودید که بازیکن گیری بسیار بد بوده برای هوش مصنوعی آن است اما بر طبق گفته های سازندگان بازی هوش مصنوعی در این نسخه بسیار بهتر از قبل شده است . برای مثال شما می توانید با انجام حرکات به بازیکنان هم تیمیتان بفهمانید که چه نقشه ای دارید و سیستم شما برای گل زدن چیست . از جمله بخش های جالب بازی این است که شما بعد از گل زدن می توانید شادی ای که خودتان می خواهد انجام دهید و فقط کافیست دکمه ها را فشار دهید تا هر کار که مد نظر تان است را انجام دهید . اما نباید فراموش کرد در همین هنگام اگر خواستید یک بازی کن هم تیمیتان را در آغوش بگیریدو در این جا هوش مصنوعی پایین بود بجای اینکه بازیکن را در آغوش بگیرید داور را در آغوش می گرفتید ! شاید خنده دار باشد زیرا هر کاری از دست شما بر می اید البته با وجود پیشرفت هائی که ذکر شد از این موارد کمتر در بازی دیده میشود !

* در نسخه ی قبلی FiFa یعنی FiFa 10 نوعی سیستم پاسکاری به نام ” Ping Pong Passing ” وجود داشت که شما بلافاصله بعد از شروع بازی میتوانستید خیلی سریع با هم تیمی های خود شروع به پاسکاری و حمله کنید. اما در FiFa 11 سیستم پاسکاری جدیدی به نام ” Pro Passing ” تعبیه شده که نواقص سیستم قبلی را کاملآ برطرف کرده است. بازیکنان شما مهارت های بیشتری را دارا میباشند و دیگر سیستم پاسکاری محدود نیست ! به طور مثال اگر شما دکمه ی پاس را زیاد نگه دارید پاس شما محکم خواهد بود و یا مثلآ اگر دکمه ی پاس هوایی را تا آخرین حد ممکن نگه دارید، توپ از طرف چپ زمین به طرف راست و یا بالعکس نقل مکان خواهد کرد که در نهایت میتوان گفت که این سیستم جدید بسیار هیجان انگیز و کارامد خواهد بود.
سیستم شوت زنی در بازی به طور کلی تغییر کرده است ! دیگر نمی توان از فاصله های بسیار دور توپ را وارد دروازه کرد و گل زدن بسیار سخت شده است. این سیستم در بازی تغییرات خوبی به خود دیده است. به طور مثال اگر هنگام شوت زنی دکمه ی شوت را چندین مرتبه پشت سرهم فشار دهید شوت شما بسیار قوی خواهد بود و یا مثلآ اگر 1 مرتبه فشار دهید با شوتی تقریبآ آرام رو به رو خواهید شد. دیگر به راحتی نمی توانید از فاصله های دور دروازه را باز کنید و بیشتر شوت هایی که از راه دور شلیک می شوند، یا راهی اوت و یا در دستان دروازه بان خواهند بود. به طور کلی می توان گفت که این سیستم شما را به چالش خواهد کشید و بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

در نسخه های قبلی FiFa، دروازه بان ها در بعضی مواقع با اشتباهات بزرگ خود اعصاب شما را خرد می کردند ! در این نسخه توجه خیلی خاصی به دروازه بان ها شده است. دیگر بازیکنی نمیتواند به راحتی دروازه بانی را فریب دهد و توپ را وارد دروازه کند. اکثر تک به تک ها و موقعیت های خطرناک به سختی گل می شوند و دیگر مثل نسخه های قبلی گل زنی آسان نیست. دروازه بان ها هنگام متوقف کردن توپ بسیار سریع عمل می کنند و به راحتی نمی توان انها را فریب داد ! برای مثال زمانی که دروازه بان هنگام متوقف کردن توپ با تغییر جهت آن مواجه می شود به سرعت جای خود را تغییر می دهد و به هر نحوی که شده دروازه را نجات می دهد و یا در موقعیت های تک به تک زمانی که توپ جلوتر از حریف باشد به سرعت به سمت توپ دویده و انرا متوقف و یا دور می کند. به طور کلی دروازه بانی در این نسخه بسیار عالیست و جای هیچ حرفی را باقی نمی گذارد.
مزیت و یا شاید مشکلی که در نسخه های قبلی گیمر ها را خوشحال و یا عصبی می کرد، این بود که شما با کمی دقت به خرج دادن می توانستید با زدن کرنر به گل برسید. بازیکنان محل فرود توپ را به راحتی پیش بینی می کردند و از موقعیت ها نهایت استفاده را می بردند. اما در این نسخه همه چیز فرق کرده است… دیگر حتی با بیشترین دقت هم نمی توان از کرنرها به گل رسید. بازیکنان دیگر نمی توانند محل فرود توپ را قبل از زدن کرنر پیش بینی کنند و در بیشتر مواقع نمی توان از راه کرنر موقعیت خطرناکی ایجاد کرد. دروازه بان ها نیز قوی تر و مسلط تر شده اند و بیشتر توپ ها را مهار میکنند و کار را برای شما سخت و دشوار می سازند.
در این نسخه دیگر بازیکنان نمی توانند به راحتی از سد یکدیگر عبور کنند و دریبل زدن بازیکنان حریف کار بسیار سختی می باشد ! دیگر در عرض دو دقیقه نمی توان کل مسافت زمین را پیمود و سرعت بازیکنان کمتر شده است. تعویض ها بسیار زیبا انجام می شوند و حتی مربیان نیز به خوبی طراحی شده اند. لباس ها همانند نسخه های قبلی بسیار عالی طراحی شده اند و به گفته ی سازندگان بازی بیش از 1000 مشکل FiFa 10 در این نسخه از بازی برطرف شده است که ما به موارد مهم آن اشاره کردیم.

* اکثر طرفداران FiFa هر ساله از یک موضوع گله داشتند و آن هم این بود که FiFa همیشه در طراحی چهره ی بازیکنان ضعف داشت ! این موضوع هر سال برگ برنده ی PES بود اما امسال همه چیز متفاوت است. دیگر نمی توان از چهره ی بازیکنان ایراد گرفت و حتی جزئیات پوستی انها نیز مورد توجه قرار گرفته. دیگر از فاصله ی دور هم می توان تشخیص داد که توپ زیر پای کدام بازیکن است و همه چیز به طور قابل توجهی پیشرفت کرده است.

صداگذاری خوب و بی نقص، همیشه مورد توجه طرفداران فوتبال قرار دارد و مورد مهم تر از آن این است که گزارش بازی با هیجان همراه باشد. در این نسخه از بازی گزارش گران زیادی وجود دارند که هرکدام با سبک خاص گزارش گری خود، هیجان خاصی به بازی می بخشند. به طور مثال زمانی که شما نزدیک محوطه ی جریمه و یا تک به تک هستید؛ گزارشگر کمی به صدای خود هیجان میدهد و یا مثلآ زمانی که موقعیت گلی را از دست می دهید برای شما تاسف میخورد ! زمانی که بازی یکنواخت دنبال می شود، کمی سکوت می کند و از روال بد بازی گله می کند و یا مثلآ وقتی بازیکنی در زمین بسیار عالی ظاهر می شود، از او تعریف می کند و برای او آرزوی موفقیت می کند. البته صدای فریاد بازیکنان هم در زمین در نوع خود جالب است !
از دیگر مواردی که هیچگاه (نه در PES و نه در FiFa) به آن توجهی نمی شد، مقوله ی تماشاگران بود ! در نسخه های قبلی با تماشاگرانی بی هیجان و ساکت رو به رو بودیم که فقط نظاره گر بازی بودند ! اما در این نسخه تماشاگران هیچگاه شما را رها نخواهند کرد و دائمآ در حال تشویق شما می باشند ! به طور مثال زمانی که گلی را دریافت می کنید، روحیه ی تیم شما کمی تضعیف می شود، حال تماشاگران شروع به تشویق شما می کنند تا روحیه ی شما بازگردد. صدای تشویق تماشاگران به زیبایی کار شده و واقعآ به شخصی که مشغول بازی است روحیه ی خاصی می بخشد. تماشاگران به خوبی ساخته شده اند و حرکات و مدل تشویق انها کاملآ عادی می باشد. چهره ی انها به زیبایی کار شده و از همه لحاظ با هم تفاوت دارند و در پایان میتوان گفت که FiFa در این زمینه نیز تقریبآ بی نقص ظاهر شده است.

اما مدتی است که FIFA از رقیب سر سخت خود یعنی PES فاصله گرفته و در صدر همچنان میتازد . تعداد طرفداران سری FIFA بسیار هستند اما نباید طرفداران سری PES را فراموش کرد . بیایید نگاهی به سازنده ی سری FIFA بیاندازیم . EA Sports یکی از بزرگترین کمپانی های حال حاضر در ساخت بازی های ورزشی است و همه ساله نیز بازی هایی را منتشر میکند که واقعا آدم را بوجد می آورد . به نظر هر گیمری این برتری ها هستند که بازی ای زیباتر از بازی دیگر ساخته میشود . شاید شما هم از آن دسته کسایی باشید که سری FIFA را خیلی بهتر از سری PES میدانید باید یک نکته را در همین جا بیان کنم و آن هم چیزی نیست جز برتری کمپانی های سازنده . گاهی اوقات بازیسازان هستند باعث میشوند فرد گیمر بازی ای را خریداری کند . برای مثال وقتی نام EA می آید همه انتظار بازی ای خوب را دارند . و یا اینکه نام Konami می آید همه انتظار یک بازی خوب را دارند . مدتی است که سری PES نا امید کننده است اما این سری FIFA بوده که در سال های اخیر تب فوتبالی و سبک اسپرت را زنده نگه داشته . البته با توجه به گفته های سازندگان PES , این بازی در نسخه ی 2011 خیلی تغییر میکند . پس باید منتظر ماند تا ببینیم که چه کسی برتر از دیگری است FIFA 11 یا PES 2011؟

حاشيه :

یک ویژگی جدید در این سری Creation Centre (مرکز ایجاد) نام دارد و به فنهای بازی این اجازه را میدهد تا بتوانند تیمها و بازیکنان دلخواه خود را با استفاده از یک برنامه تحت وب در وبسایت رسمی این بازی خلق کنند. بازيکنان ساخته شده توسط این نرم افزار ظاهری کاملا دلخواه داشته و لوازم و مهارتهای آنان نیز بسته به نیاز کاربران متغیر است. همچنین تیمهای ساختگی نیز از نظر امکانات همانند ورزشگاهها و سطوح مختلف بخوبی یک تیم واقعی شبیه سازی میشوند. بازیکنان قادر خواهند بود تا تیمها را با سایر دوستانشان به اشتراک گذاشته و تیمهای دیگری را جهت انجام یک بازی آنلاین در تورنامنتها و رقابتهای Kick-Off بر روی کنسول خود دانلود کنند. مرکز Creation Centre همزمان با عرضه این بازی در پاییز امسال در دسترس همگان خواهد بود. با توجه به این سرویس جذاب انتظار ها بیشتر از آن چیزی خواهد بود که در حال حاضر است . اما یکی از جالب ترین بخش های بازی , بخش  Custom Audio است که به گیمر اجازه میدهد برای تیم خود سرود و یا موزیکی درست کند.

در حالت کلی اگر بخواهیم گیم پلی این نسخه را با نسخه ی قبلی خود یعنی FiFa 10 مقایسه کنیم، متوجه می شویم که با تغییرات بسیار خوبی رو به رو هستیم. به طور مثال در بازی با 4 مدل قد برای بازیکنان مواجهیم… (کوتاه، بلند، متوسط و مخصوص) که معمولآ گزینه ی مخصوص برای بازیکنانی مثل رونالدو و یا مسی و یا پتر کراوچ در نظر گرفته شده که از لحاظ قد و قواره و استیل در حالت خاصی قرار دارند.
حال به بخش استیل بازیکنان یا همان ” Subcategories ” می رسیم که به 3 بخش مجزا تقسیم می شود… (چاق، لاغر و معمولی). این سیستم در بازی بسیار عالی پیاده سازی شده است و به راحتی از استیل بازیکنی که توپ را در اختیار دارد میتوان فهمید که چه شخصی است.

اگر بخواهیم بازیکنان را به طور کلی از لحاظ دریبل زنی تقسیم کنیم، بازهم با سه دسته ی متفاوت رو به رو هستیم:

1. بازیکنانی با قدمهای ریز و دریبلهای ریز.
2. بازیکنانی با قدمهای بلند و دریبل های بلند.
3. بازیکنانی با قدم های مخصوص و دریبل های مخصوص مثل رونالدو و مسی.

به طور کلی می توان گفت که دریبل زنی در این بازی به بهترین نحو ممکن پیاده سازی شده است و زمانی که توپ در اختیاز بازیکنان تکنیکی مثل رونالدو و یا مسی باشد و شما از دریبل استفاده کنید؛ می بینید که این دریبل به بهترین شکل ممکن اجرا و پیاده سازی می شود و شما محو زیبایی این دریبل و نحوه ی اجرای آن می شوید. البته اجرای حرکات زیبا در بازی فقط مختص بازیکنان تکنیکی نیست و شما با بازیکنان معمولی نیز می توانید دریبل های رایج مثل زدن توی سر توپ و عوض کردن پاها در هنگام حرکت را به بهترین شکل ممکن اجرا کنید.

یکی از جذاب ترین بخش هایی که معمولآ در تمامیه عنوانهای ورزشی از اهمیت خاصی برخوردار است، بخش انلاین می باشد. این بخش از بازی به شما تجربه ی یک رقابت نفس گیر و ناب را خواهد داد و شما می توانید با هر شخصی که دوست دارید به رقابت بپردازید. عنوان FiFa 11 نیز از این قابلیت بی بهره نیست و شما می توانید با هر شخصی، یک رقابت انلاین و جذاب را تجربه کنید. البته این بخش از بازی با مشکلاتی نیز مواجه است که از نمونه ی انها می توان به نداشتن هیچ تغییر چشم گیری نسبت به نسخه ی قبلی بازی اشاره کرد. تنها فرق بخش انلاین FiFa 11 با نسخه ی قبلی خود، اضافه شدن بخشی به نام 11VS11 می باشد که این بخش نیز به دلیل اینکه تنها فرق بازی با نسخه ی قبلی خود می باشد، زیاد به چشم نخواهد امد. پس متذکر می شویم که اگر این عنوان را تجربه نکرده اید و منتظر تغییرات زیاد و چشم گیر در بخش انلاین می باشید، باید بگوییم که هیچ بخش جدیدی به جز 11VS11 در کار نیست.

توجه :

چنانچه دوستان در زمینه ی بازی سوالی داشتند یا به مشکلی برخورد کرده بودند که به کمک احتیاج داشتند در قسمت نظرات مورد خود رو مطرح کنند تا در اسرع وقت توسط تیم M.b به اون پاسخ داده بشه .

گرافیک
8.0
گیم پلی
8.5
سرگرم کنندگی
8.0
موسیقی و صداگذاری
7.0
ارزش تجربه
8.5
نقاط قوت
  • کنترل خوب
نقاط ضعف
  • صدا گذاری نه چندان خوب
  • طراحی دور از واقعیت تیم های آسیائی
8.0/10

امتیاز شما

(7 رای )
8.0/10
خیلی خوب
برچسب‌ها
  • هیچ نظری یافت نشد
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید و یا ثبت نام کنید.