نویسنده: قاسم ممتاز سه شنبه، 30 فروردين 1390
ساعت 12:21

نقد و بررسی Rango : The video game

5 از 5

به نام خدا

خیلی کم پیش میآید که یک بازی از روی نسخه ی سینمائی یک فیلم و یا یک سریال تلوزیونی ساخته شده و بتواند استاندارد های یک بازی خوب و دوست داشتنی را داشته باشد . از طرف دیگر این نارسائی در فیلم هائی که از روی بازی های رایانه ای ساخته می شوند نیز به چشم می خورد . اگر در رابطه با مورد اول بخواهیم مثالی بزنیم نا موفق و بسیار ضعیف بودن بازی های Prison break و Lost در مقایسه با محبوبیت فوق العاده ی سریال های تلوزیونی آنها را میتوانیم ذکر کنیم و در باره ی مورد دوم مطمئنا تمامی شما دوستان گیمر تجربیاتی را داشته اید که بدترین آنها نسخه ی سینمائی Alone in the dark در مقایسه با بازی بسیار زیبای آن بوده است . موارد اینچنینی بسیار زیادند . اما عموما مواردی که بعد از الهام گیری بازی معقول و دوست داشتنی ای از کار در میآیند محدودند . Rango یکی از بهترین اقتباسهائی است که یک بازی میتواند از نسخه ی سیمائی برداشت کند .

( البته ناگفته نماند که عموما بازی های ساخته شده از روی انیمیشن های سینمائی موفق هستند ) شاید بعد از Crash Bandicoot و خارج شدن این عنوان از انحصار Naughty dog هرگز بازی پلتفرمری ساخته نشد که آن شور و شوق و حال و هوا را داشته باشد . البته سری های محبوبی چون Jack & Daxter و Ratchet & Clank وارد بازار شدند و الحق عناوین بسیار خوبی نیز بودند اما سادگی و بی آلایشی ، ظاهر فانتزی و در عین حال فتوژنیک کرش و آن طراحی مراحل و Boss battle های فوق العاده را نداشتند . اما Rango مواردی را دوباره احیا کرد که به مزاج گیمر های کهنه کار نیز سازگار است .

طراحی کارکتر بازی که مطمئنا مدیون انیمیشن آن است و بسیار جالب و دوست داشتنی است . Rango یک آفتابپرست سبز رنگ بسیار زشت اما  فتوژنیک است که قابلیت تغییر رنگ را بر خلاف سایر هم نوعانش ندارد .

روند بیان داستان و فلش بک های بجا و بسیار مناسب حس کمدی موجود در ذات این آفتاب پرست مضحک و طراحی فوق العاده ی اهالی شهر Dirt  همه و همه باعث شده اند که Rango یک برداشت موفق از انیمیشنی به همین نام باشد . صداگذاری بازی بسیار عالی است افکت های صوتی به خوبی رعایت شده اند و عمق صدا بسیار ملموس است فقط بزرگترین ایرادی که میتوان به صداگذاری بازی گرفت صحبت نکردن جانی دپ بجایRango  است که اگر این اتفاق میافتاد Rango تبدیل به یکی از بهترین بازی های اقتباس گونه از روی فیلم و یکی از بهترین بازی های پلتفرمر امسال میشد .

اهالی شهر Dirt

گیم پلی بازی بسیار روان و روند انجام بازی بسیار مناسب و در برخی از موارد بسیار آسان است و هر نوع سلیقه ی مبارزاتی ( استفاده از تفنگ یا علاقه به نبرد های تن به تن ) همه و همه درگیم پلی بازی گنجانده شده اند.

Rango in Action

پرش های متعدد و خوب مطمئنا موارد شکننده موجود در محیط برای دستیابی به EXP مانند ستاره پلیس در بازی های این چنینی و البته با آیتم های متفاوت وجود دارد که Rango هم از این قائده مستثنا نیست .

لیز خوردن از روی طناب یا آویزان شدن از آن به وفور در بازی به چشم میخورد

داستان بازی حول محور سقوط یک سنگ آسمانی در مزرعه یکی از اهالی شهر Dirt شکل میگیرد بعد از کشف این سنگ توسط مزرعه دار ، وی مفقود شده و اتفاقا شخص گمشده پدر Beans خانم مورد علاقه Rango است . Rango که کلانتر شهر است شروع به جمع آوری تکه های گمشده سنگ آسمانی میکند تا از طریق کامل کردن آنها محل مفقود شدن پدر Beans را بیابد و خوب برای پیدا کردن هر قطعه با خطرات و مشکلات زیادی رو به رو است که همت شما را برای پشت سر گذاشتن میطلبد . مراحل بازی بسیار جالب طراحی شده اند و تمامی المان های مناسب برای این قبیل بازی ها را دارند سکو های شکننده پرتگاه های مرگبار دیوارهای چسبناک و ... دست به دست هم میدهند تا تجربه لذت بخشی از یک بازی پلتفورمر را به شما عرضه کند . از جمله مواردی که باعث میشود Rango یک بازی خوب و نه کامل باشد میتوان به ضعف در تغییر زاویه دوربین که تا حدودی در اختیار شماست اشاره کرد که گاهی اوقات جای گیری ضعیف آن باعث میشود که شما Boss  نسبتا بزرگی که به سمت شما حمله میکند را نبینید . از دیگر مشکلات بازی میتوان به محدود بودن دشمنانی اشاره کرد که با آنها روبه رو هستید .

کم بودن تنوع دشمنان بسیار واضح است

در مجموع میتوان تعداد آنها را بین 20 تا 30 نوع مختلف دانست . همینطور وجود نداشتن یک Boss خاص برای اتمام مراحل نیز رتبه کیفی بازی را کاهش میدهد . بجز آخرین مرحله که شما با یک  Boss مشخص مبارزه میکنید سایر مراحل بدون Boss Fight  و با یک مقابله با حمله دسته جمعی به شما یا یک تعقیب گریز به پایان میرسد .

تقریبا نیمی از پایان های مراحل با یک تعقیب و گریز همراه است

کنترل Rango را میتوان از نقاط قوت آن دانست حال آنکه تعویق در اعمال فرمان پرش با فشار دادن دکمه A باعث میشود که چندین بار بدون دلیل از محلی سقوط کرده و بمیرید ؟! یکی از عواملی که در بازی های این چنینی در گیمر انگیزه جمع کردن Collectable  ها را ایجاد میکند استفاده از ان برای Upgrade  کردن کارکترتان یا تجهیزات اوست که Rango نیز این امکان تهیه Upgrade  را داراست .  دوستداران سری Resident Evil جالب است بدانند فروشنده Upgrade  ها در بازی Rango درست شخصیتی شبیه Merchant در بازی Resident Evil 4  دارد که به نوبه خود بسیار جالب است . و در نهایت باید اعلام کنیم که Rango یکی از بهترین بازی ها برای بدست آوردن Achievement  و Trophy  است چرا که تمامیه Achievement  ها آفلاین بوده و گرفتن آنها تا حدود زیادی شدنی است .

گرافیک
8.0
گیم پلی
8.5
سرگرم کنندگی
7.0
موسیقی و صداگذاری
7.5
ارزش تجربه
8.0
در مجموع رنگو یکی از عناوین خوب ژانر ماجراجوئی فانتزیست که بر اساس انیمیشنی سینمائی ساخته شده و بر خلاف سایر پروژه های مشابه توانسته است موفق عمل کند . گیم پلی بازی جذاب و دوستداشتنی است و مبارزات بخوبی طراحی شده اند .
نقاط قوت
  • گیم پلی روان
  • ارتباط مناسب با انیمیشن سینمائی
نقاط ضعف
  • متاسفانه غیبت جانی دپ در قالب صدا پیشه ی شخصیت رنگو در بازی
7.9/10

امتیاز شما

(8 رای )
7.8/10
خیلی خوب
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید و یا ثبت نام کنید.