نویسنده: K2 دوشنبه، 14 شهریور 1390
ساعت 19:10

نقد و بررسی F.3.A.Rتعداد بازدید: 3535
4 از 5

در اکتبر 2005 بود که بازی ای که .F.E.A.R نام داشت عرضه شد . شاید اولین نکته ای که توجه هرکسی را قبل از بازی کردن این عنوان به خود جلب میکرد نام این بازی بود که به خودی خود FEAR ترس معنی نمی داد و این کلمه acronym بود که ازکنارهم گذاشتن کلماتEncounter Assault Recon First به وجود آمده بود اما در هرحال به طور غیر مستقیم حس و معنای کلمه FEAR را القا می کرد.

داستان این بازی همان طور که از نام آن پیداست ، در مورد گروهی از نیروهای ویژه است که مسئولیت سرکوب پدیده های ماورایی را به عهده دارند . در میان این گروه شما کنترل یکی از اعضا را که خود قادر به انجام اموری غیر طبیعی بود به دست می گرفتید . بعد از کمی گذشت از داستان متوجه ی تهدید اصلی که به شکل دختر بچه ای به نام Alma  بود میشدید . ( شکل این دختر بچه بر روی Cover اصلی بازی قابل مشاهده است.) Point Man  که شما هدایت او را در دست داشتید عکس المعل هایی فوق العاده و توانائی هایی داشت که او را قادر می ساخت جلوی تمامی تهدیدها بایستد . این بازی FPS توسط Monolith Production  ساخته و Vivendi آن را  منتشر کرد سپس حدود یک سال بعد  Expansion pack هائی به نام های F.E.A.R Extraction point و F.E.A.R Parseu mondate , وارد بازار شدند . سرانجام درسال 2009 ادامه این بازی به نام F.E.A.R.2 Project Origin منتشر گردید . و البته این قسمت به گونه ای کاملا مستقل از بازی اصلی و دو Expansion Pack عرضه شده بود .

این بار هدایت Michael Becket  که از اعضای گروه Delta Force بود بر عهده شما قرار داشت که او هم به نوعی به دنبال فرو نشاندن خشم آلما و جلوگیری از یک بحران ماورایی بود.به طور کلی تمامی قسمت های عرضه شده قبل از قسمت سوم دارای میانگین نمرات 8 بودند که نشان دهنده ی قابل قبول بودن بازی می باشد.در قسمت سوم این بازی دوباره شما هدایت  Point Man و برادرش Paxton را به عهده می گیرید که اگر شما یک همراه داشته باشید تجربه بخش Co-Op تا حدودی می تواند از یکنواختی بازی که به دلیل مشابه بودن به شماره های قبل است بکاهد.

البته بهتر است به این نکته اشاره شود که این بازی قابل مقایسه با دیگر بازی های FPS هم چون Call of Duty نمی باشد زیرا این بازی سعی در ترساندن هر چه بیشتر شما دارد وبخشی از این کار را بر عهده Alma گذاشته است وبخش دیگر از آن در قسمت داستانی و مواجه شدن با دشمنان مختلف است .

موجوداتی که در این بازی با آنها مواجه هستیم می توانستند ترسناک تر باشند اما طراحی و مکانیک آنها اصلا این گونه نیست حتی موجوداتی که می توانستند بی رحم و مرموز باشند با توجه به طراحی بد آنها این حس را القا نمیکنند . در بعضی قسمت ها این طراحی ضعیف به همراه هوش مصنوعی نا بسامان است ، که بازی را یک بازی بی کیفیت نشان می دهد . به طور کلی از لحاظ تیراندازی و سلاح ، بازی به نوعی می تواند جالب باشد و گیمر را تا حدی هر چند کم در گیر کند.اما همانطور که به هوش مصنوعی اشاره شد که وظیفه القای حس ترس را دارد این کار به خوبی و در حد نام این بازی انجام نمی شود . متاسفانه  Texture ها بسیار پایین است . (حتما دست شخصیت بازی توجه شما را جلب خواهد کرد )هم چنین محیط ها نیز از کمبود Texture رنج می برند.این دو موضوع وقتی به اوج خود می رسند که Alma گردبادی مهیب را رها می کند تا شما را از سر راه بردارد . اینجاست که کمبود های گفته شده با تمام وجود خودشان را فریاد میزنند اما در همین فراز و نشیب هاست که صدا گذاری خوب به کمک سطح پایین گرافیک می آید و از نقص های آن کم می کند که این در مورد گرد باد مهیب نیز صادق است . صدا گذاری می تواند توقع شما را در سطحی مطلوب نگه دارد که این خود نکته ای مثبت است. از طرفی چون بازی FPS است وسلاح ها نقش مهمی در بازی دارند صدای شلیک و تعویض خشاب آنها خوب است اما شلیک مکرر در مواردی گوش شما را نیز اذیت می کند. در کنار این صدا گذاری نیز موسیقی است که می تواند با سلیقه ی بعضی ها سازگار باشد و آنها را راضی کند.این نکته در مورد موسیقی پایانی بیشتر خود نمایی می کند.

به طور کلی F.E.A.R بازی است که عوامل گوناگونی از ترس که شاید از قسمت اول تا به اینجا تغییر چندان نکرده باشند رو داراست اما همین عوامل با توجه به کمبود هایی که در این سبک داریم می تواند رضایت بخش باشند ، بازی در سطح خوبی است البته این به دید شما بستگی دارد که از لحاظ داستان ، گرافیک ، صدا و  گیم پلی چگونه به آن نگاه می کنید و در مواردی می تواند عذاب  آور نیز باشد.شاید برای کسانی که برای بار اول این بازی را تجربه می کنند کمی گیج کننده باشد اما کم کم و به مرور بازی پتانسیل خود را به شما نشان خواهد داد و پیچیدگی های داستان همراه با القای حس ترس بهتر شما را با بازی درگیر میکند . لازم به ذکر است Monolith Production ساخت این بازی را از قسمت دوم به بعد رها کرده و در حال حاضر در حال کار بر روی Batman: Gotham City Imposters است!

K2 | نقد و بررسی | 05/09/2011
  • پلتفرم تحت بررسی: PS4
گرافیک
8.0
گیم پلی
7.0
داستان
7.0
موسیقی و صداگذاری
8.0
کنترل
8.0
نقاط قوت
  • گرافیک خوب
نقاط ضعف
  • داستان ضعیف
6.0/10

امتیاز شما

(1 رای )
7.6/10
خیلی خوب
برچسب‌ها
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید و یا ثبت نام کنید.