نویسنده: Mahasti دوشنبه، 15 بهمن 1397
ساعت 01:33

نگاهی به بازی موبایل «مزرعه بهاری»


بررسی و نقد بازی «مزرعه بهاری»


تعداد بازدید: 301
3 از 5

بازی «مزرعه بهاری» همانطور که از نامش پیداست یک بازی مدیریت مزرعه، ساخت استدیو Medrick و کاملا به زبان فارسی است. در ادامه با بازی‌مگ همراه باشید تا نگاهی به مزرعه بهاری داشته باشیم.

photo 2019 02 02 23 32 03

در این بازی در نقش کاراکتر اصلی «بهار» مسئولیت اداره کردن مزرعه‌ای را بر عهده می‌گیرید، مزرعه‌ای نه چندان پر رونق که باید با استفاده از مهارت‌های خود و از طریق انجام فعالیت‌های مختلف و قبول ماموریت‌های بازی، کسب امتیاز کرده و به بازسازی مزرعه و رساندن آن به شکوه واقعی‌اش بپردازید.

اگر با بازی‌های مشابه این سبک آشنا باشید، می‌دانید که معمولا روندی که در این گونه بازی‌ها وجود دارد بسیار مشابه هستند. روند کلی در این بازی نیز ساده است و اگر پیش از این بازی‌های مشابه را انجام داده باشید، آن را بسیار آشنا خواهید یافت. ابتدا به عنوان بهار وارد مزرعه عمویتان می‌شوید اما برخلاف تصور با استقبال چندان گرمی مواجه نشده و بجز چند کاراکتر دیگر مزرعه را تا حدودی متروک می‌یابید. دیگران بهار را با کارگر جدید اشتباه گرفته و ماموریت‌هایی را به او می‌سپارند. اولین ماموریت‌ها در کنار آموزش قدم به قدم بوده و این بخش اولیه حکم آشنایی با بازی و معرفی روند آن را ایفا می‌کند. این ماموریت‌های اولیه شامل کاشتن محصول و درو کردن آن، ساختن مرغداری و غذا دادن به مرغ‌ها، درست کردن غذا سازی برای تولید غذای حیوانات و... می‌شود. با انجام ماموریت‌ها و افزایش سطح در بازی ماموریت‌های جدید به بازی اضافه می‌شود، می‌توانید امکانات موجود در مزرعه و اراضی آن را افزایش دهید، با کاراکترهای جدید و ماجراهایشان آشنا می‌شوید و بسیاری موارد دیگر که شما به عنوان شخصیت بهار با استفاده از آنها باید مهارتتان در اداره مزرعه و رسیدگی به آن را نشان دهید. چنین روندی به طور کلی در تمام بازی‌های این سبک یافت می‌شود.

photo 2019 02 02 23 32 17

چهره کاراکترها و عناصر بازی از طراحی خوب و دلنشینی برخوردارند اما هرچند طراحی بازی به طور کلی قابل قبول عمل کرده، اما گرافیک بازی آنقدر چشمگیر نیست که هر بازیکنی را تنها به دلیل گرافیک و طراحی جالب توجهش به ادامه دادن بازی و کامل کردن تمامی موارد موجود در آن تشویق کند؛ برخی موارد مانند جزئیات استفاده از بناهای تولیدی در بازی به طراحی بهتر و واضح تری نیاز دارند، همچنین سازندگان می‌توانستند انیمیشن‌های بازی را قوی تر و دلنشین تر طراحی کنند.

بازی تنها محدود به اداره مزرعه و پیشرفت آن نمی‌شود و در کنار ماموریت‌هایش داستانی را نیز در بر می‌گیرد که روایت آن به وسیله گفت و گوهایی که بین شخصیت‌های بازی رد و بدل می‌شود صورت می‌گیرد. این موضوع از موارد مثبت موجود در بازی است، هرچند دیالوگ‌ها چندان جذاب و پرداخته شده نیستند تا بازیکن را کنجکاو و درگیر کنند. شاید وجود دیالوگ‌ها و شیوه روایتی بهتر و لحن جذابتر کاراکترها می‌توانست بازی را جذاب تر کند.

photo 2019 02 02 23 31 42

بازی کاملا آنلاین است و بدون اتصال به اینترنت قابل اجرا نمی‌باشد. برخی از مواردی که بازی به دلیل آنلاین بودن از آنها بهره می‌برد امکان گفت و گوی آنلاین، تشکیل و شرکت در اتحادیه‌ها و ارتباط با بازیکنان دیگر و انجام ماموریت‌ها و تبادلات گروهی و خرید و فروش آنلاین محصولات است. امکان تماشای ویدیو و کسب امتیاز از این طریق هم در بازی وجود دارد. امتیازهای نقدی موجود در بازی به صورت سکه و رنگین کمان هستند. از سکه می‌توان برای خرید محصولات و امکانات جدید و از رنگین کمان برای سرعت بخشیدن به روند کارها و ساخت و سازهای درون بازی و موارد دیگر استفاده کرد. همچنین می‌توان رنگین کمان‌ها را برای دریافت سکه در بازی مبادله کرد. بازی به طور کلی رایگان است اما امکان خرید و پرداخت‌های درون برنامه‌ای نیز وجود دارد که برای خرید امتیاز بیشترمی‌توان از آن استفاده کرد.

photo 2019 02 02 23 31 54

بازی‌های مشابه زیادی در این سبک وجود دارند که از آن‌ها می‌توان Hay Day، Township، Farm Story، Farm Town، Top Farm و PerCity را معرفی کرد. اکثر این بازی‌ها که ترکیبی از بازی‌های تفننی و شبیه سازی هستند به طور کلی در بسیاری موارد مشابه بوده و شاید تنها تفاوت جالب توجه را بتوان در داستان و طراحیشان دید. در خصوص مزرعه بهاری نیز همین موضوع صدق می‌کند و بازی چیز چندان جدید و متفاوتی برای ارائه دادن ندارد و همان روند بازی‌های دیگر این سبک را در پیش گرفته است.

همچنین در انجام این بازی‌ها هیچ چیزی به صورت آنی انجام نمی‌شود و برای کامل شدن تمام موارد، از کاشتن بذر و تولید محصولات گرفته تا اضافه کردن بناهای خدماتی جدید، همه و همه نیاز به زمان دارند که اگر بازی‌های مشابه این سبک را انجام داده باشید با این روند کاملا آشنا هستید، اما اگر تا کنون اینگونه بازی‌ها را امتحان نکرده‌اید باید بدانید که پیشرفت در بازی به زمان احتیاج دارد. همچنین روند گیم پلی بازی پس از مدتی تکراری خواهد شد و ممکن است رسیدگی به مزرعه و امور مربوط به آن پس از مدتی جذابیتش را از دست دهد که در بازی های تفننی امری کاملا طبیعیست.

photo 2019 02 02 23 31 33

اشکالاتی در بازی وجود دارد که رفعشان به توجه بیشتر سازندگان و پشتیبانی قوی ترشان از بازی احتیاج دارد. به عنوان مثال موردی که به شخصه با آن مواجه شدم این است که گاهی ارتباط بازی با اینترنت دچار مشکل شده و همچنین بازی با نوسان سرعت اینترنت رابطه چندان خوبی ندارد (که با نشان دادن آیکون آبی رنگ وای فای در وسط صفحه قابل تشخیص است) و در این صورت موارد انجام شده در بازی ذخیره نمی‌شوند و گاهی ممکن است به همین دلیل مجبور به تکرار کردن مجدد کارهایی که پیش از آن در بازی انجام داده بودید شوید که به شخصه تاکنون در بازی‌های آنلاین تا این حد با این مورد دست و پنجه نرم نکرده بودم و در برخی موارد حتی چندین بار مجبور به تکرار یک عمل ساده شدم.

photo 2019 02 02 23 31 24

در نهایت می‌توان گفت هرچند مزرعه بهاری به طور کلی قابل قبول عمل کرده و می‌تواند اوقات خوبی را برای علاقمندان به این سبک فراهم کند، اما روندی تکراری مانند بازی‌های دیگر در این سبک را در پیش گرفته و چیز چندان متفاوتی که سبب تمایزش با آن بازی‌ها شود ارائه نمی‌دهد و همچنان جای پیشرفت دارد.

ویدئو

    مزرعه بهاری (بازی آنلاین)

  • هیچ نظری یافت نشد
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید و یا ثبت نام کنید.