نویسنده: قاسم ممتاز جمعه، 20 اسفند 1389
ساعت 17:17

نقد و بررسی Knights contract

نقد و بررسی بازی Knights Contract

3 از 5

به نام خدا

مطمئنا سبک Third Person Action Adventure یا در اصطلاح فارسی سوم شخص اکشن ماجراجوئی از جمله ی سبک ها ی پر طرفدار در صنعت بازی های رایانه ایست . عناوین بزرگی که در این سبک عرضه و مورد استقبال عموم قرار گرفتند موید این مطلب هستند . بازی هائی همچون Castlevania با قدمتی به طول یک دهه تا سری موفق و محبوب God of War همه و همه نشانگر میل گیمر ها به این سبک هستند . در یک چنین شرایطی گاهی اوقات سایر کمپانی های بازی سازی دست به خلق اثری میزنند تا شانس خود را در این حیطه امتحان کنند . در بعضی موارد نتیجه ی این تلاش بازی مقبول و خوش ساختی همچون Dante's Inferno می شود و در سایر موارد نتیجه ی حاصل بازی ای را به وجود می آورد که آرزو می کردیم کاش هرگز ساخته نمیشد ؟! و اما Knights contract را چطور میبینیم ؟

knights contract

 Knights contract از جمله بازی هائی است که در دسته ی دوم قرار میگیرد . Bandi Namco گیمی را طراحی کرده که بازی های بزرگ و موفق این استودیو را در گذشته تحت الشعاع قرار می دهد . عنوانی بسیار ضعیف که در پائین ترین کیفیت قرار دارد . استفاده از نکات مثبت عناوین موفق قبلی امری طبیعی است که استودیو های بازی سازی برای تثبیت کردن جایگاه بازی خود از آن استفاده کرده و در بازی در حال ساخت خود مورد استفاده قرار میدهند تا بتوانند قبل از عرضه ی گیم مورد نظر درصدی از گیمر ها را برای تهیه ی آن ترغیب نمایند . این امری است که در ساخت Knights contract نیز مورد نظر قرار گرفته و به بدترین شکل استفاده شده است . کاری که سازندگان Knights Contract کرده اند . از بین بردن المان های محبوبی است که در سایر گیم ها مورد استقبال واقع شده اند . رتبه بندی هر مرحله بر مبنای عواملی همچون کمبوهای بالا ، پیدا کردن آیتم های مخفی و استفاده نکردن از Retry یا Continue عامل بسیار زیبائی بود که در سری فوق العاده موفق Devil may cry استفاده شده و بسیار مورد استقبال قرار گرفت حال آنکه Knights contract به بدترین شکل ممکن از این رتبه بندی استفاده نموده و آن را به نابودی کشیده است . در چنین سبک بازی ، گرافیک یکی از مهمترین عوامل ترغیب کننده ی بازیکن به ادامه ی آن است ، عاملی که به طور کامل در Knights contract فراموش شده است .

شاید اگر در نسل قبلی به عنوان مثال در پلتفرم PS2 با این بازی ، این گرافیک و این ساختار رو به رو میشدیم ، درک و استقبال از آن راحت تر بود . حال آنکه Knights contract در دالان زمان گیر افتاده و 4 سال دیرتر عرضه شده است . البته در این شرایط توانایی روایت داستان میتواند سرپوشی باشد بر گرافیک ضعیف و لیکن داستان بسیار ساده ، ضعیف و پیش پا افتاده Knights contract با روندی به مراتب تکراری رغبت ادامه بازی را از گیمر میگیرد.

Heinrish.jpg Gretchen

Heirish جلاد گذشته و شوالیه کنونی ( قهرمان داستان ) Gretchen جادوگر سپید یا سالم داستان ( نایب قهرمان )

قهرمان داستان یک شوالیه به نام Heinrish  است که توسط یک جادو گر به نام Gretchen  در یکصد سال پیش نفرین شده و زندگی ابدی ( بدون مرگ ) پیدا کرده است . روایت بازی به دوره ای بر میگردد که بیماری ها و سایر عوامل محیطی زندگی را بر مردم تنگ کرده ند ، در یک چنین شرایطی فکری بیمار به ذهن مردم توسط حکمران مستبد القا میشود که دلیل این همه بد بختی جادوگران هستند ، از این رو فرمان بر نابودی آنان داده میشود . قهرمان داستان که یک جلاد است در زمان اعدام یکی از جودوگران به این مهم میرسد که جادوگر مزبور گناه کار نبوده و این تلقین دروغین حاکم است که برای دستیابی به راز جادوگران که مهم ترین آنها جاودانگیست دست به این عمل زده ولیکن بنا به شرایط حاکم و به خاطر اجرای فرمان مافوق جادو گر را اعدام میکند . در این هنگام است که نفرین جادوگر وی را شامل شده و جلاد داستان عمر جاودانه پیدا میکند یکصد سال از این ماجرا میگذرد جادوگران معدوم شده با استفاده از جادو سیاه دوباره به این دینا بازگشتند و قصد نابودی مردم و تمدن های انان را دارند ، در همین حین جادوگر سالم داستان که به ناحق کشته شده بود نیز دوباره احیا شده تا جلوی این نابودی را بگیرد . برخورد وی با جلاد گذشته و شوالیه کنونی منجر به درج پیمانی بین آن دو میشود . این پیمان بدین قرار است که چنانچه جادوگر در کار خود موفق شود نفرین ابدیت را از شوالیه بردارد و این امر باعث همراهی این دو با یکدیگر میشود .طراحی ضعیف باس های بازی و باز هم الگو برداری از سایر عناوین در بدترین شرایط باس فایت هایی را به وجود آورده که بسیار ضعیف ، خالی از احساس ، بدون هیجان و صرفا بر اساس تکرار مکررات برای فشردن یک دکمه است .

Knights contract Pic 10 Knights contract Pic 9

یکی از باس های بازی قبل از عصبانیت ؟!!؟                                               همان باس بدون اعصاب ؟!؟

Finisher های نسبتا ضعیف با پایان های خالی از حس حماسی ، شاید تلاشی برای شبیه سازی موقعیت های مشابه در بازی خدای جنگ باشد که خود در اصطلاح "میان این و ان تفاوت از زمین تا آسمان است"

Heinrish در حال اجرای یکی از فینیشر ها

یکی از بزرگترین اشکالات بازی این است که شما در حین مبارزات میتوانید از قدرت های جادویی Gretchen  استفاده کنید ولی نکته عجیب اینجاست که اگر او آسیب ببیند برای ریکاور کردن جان وی باید او را بغل کنید ؟!

Knights contract Pic 3

استفاده ی Heinrish از قدرت های جادوئی Gretchen

فقط موقعیتی را در نظر بگیرید که با یک باس غول پیکر در حال مبارزه هستید که ناگهان جادوگر لطیف مورد حمله قرار میگیرد ، در این شرایط باید اون را بغل کنید تا Health Bar  مربوط به او دوباره پر شود ، البته بدترین چیز این است که جادوگر چنان در دستان شما لم میدهد که انگار در تخت روان نشسته است ، یکی از بدترین عوامل بازی همین است . بگذارید جور دیگری توضیح دهم فکر کنید موجود بسیار غول پیکری درحال تعقیب کردن شماست که میتواند با یک ضربه شما را نابود کند ، در چنین حالتی استرس بازی بالاست. وقتی در این موقعیت جادوگر را میبینید که در دستان شوالیه لم داده است انگار که در ساحل مدیترانه دراز کشیده ، اعصاب بنده ی گیمر به کلی به هم میریزد .

Knights contract Pic 11 -> Knights contract Pic 12.

بدون شرح

فیزیک بازی به طور کلی در طراحی های بسیار ابتدایی محیط و تخریب ساختمان هایی خلاصه میشود که چه بخواهید و نخواهید خراب میشوند . البته گاهی اوقات خانه هائی هم وجود دارند که می توانید با یک ضربه خرابشان کنید و 100 البته در سایر بازی های این چنینی مواردی همچون کوزه ، صندوق ، ارابه و غیره هم وجود دارند که میتوانید با خراب کردنشان EXP جمع کنید . تنها عامل خوب بازی که بسیار عالی طراحی شده اکشن آن است . سوای تمامی نقص های بازی، ما با اکشنی بسیار روان و دوست داشتنی با سرعتی به مراتب بالا رو به رو هستیم . البته طراحی کمبو ها زیباست ولیکن فرامین اجرای آنها ( دکمه هائی که باید برای زدن کمبو بزنید ) بسیار بد طراحی شده اند . اکشن بازی به نظر شخص بنده بسیار عالیست که در بین نقص های بازی حرفی برای گفتن ندارد . صدا گذاری بسیار معمولیست ، طراحی نقشه بسیار ضعیف و سر در آوردن از آن به مراتب کار دشواریست . به طور کلی Knights contract گیمی نیست که انتظارات را برآورده کند .

  • پلتفرم تحت بررسی: PS4
گرافیک
4.0
گیم پلی
3.0
سرگرم کنندگی
3.0
موسیقی و صداگذاری
5.0
ارزش تجربه
3.0
قرار داد شوالیه یا Knights Contract عنوانیست که بدون فکر تنها سعی کرده از عناوین موفق ژانر اکشن سوم شخص و Hack & Slash کپی برداری کرده و سرسری و بدون هیچ ایده ی مشخصی دنیایی را خلق کند که هیچ جذابیتی ندارد . گیم پلی خسته کننده ، گرافیک ضعیف ، صداگذاری کاملا معمولی و کنترل نسبتا سخت قهرمان بازی باعث میشود نه تنها Knights Contract را به شما پیشنهاد نکنیم بلکه از صرف زمانی که برای تجربه ی آن به هدر رفته است تاسف بخوریم
نقاط قوت
  • اکشن بازی در مقایسه با ضعف های آن یک موفقیت به حساب می آید
نقاط ضعف
  • گرافیک بسیار ابتدائی
  • گیم پلی ضعیف و خسته کننده
  • داستان تکراری و سطحی
6.0/10

امتیاز شما

(5 رای )
3.6/10
ضعیف
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید و یا ثبت نام کنید.