نویسنده: سعید سلیمی دوشنبه، 26 ارديبهشت 1390
ساعت 15:56

نقد و بررسی Mortal Kombatتعداد بازدید: 6365
4.83 از 5

زمانی سری بازی های Mortal Kombat یکه تاز بازی های مبارزه ای بودند. دهه 90 میلادی زمانی بود که هرکسی برای بازی کردن آن سر و دست می شکاند. بازی ای که توانسته بود دستگاه های Arcade در پارک ها و کلوپ ها را به تسخیر خود در آورد. بازی ای که شاید خیلی ها Sega Mega Drive خود را فقط برای آن خریداری کردند. اما از زمانی که بازی های سه بعدی و بازی های مبارزه ای دیگری مانند Tekken وارد شدند، سری بازی های Mortal Kombat نمایش کمرنگ تری از خود نشان دادند. شاید بازی هایی مانند Mortal Kombat: Deception و Mortal Kombat: Deadly Alliance را بتوان از نسخه های موفق بسیار خوب این بازی روی کنسول ها نام برد، اما نتوانستند به محبوبیت گذشته دست پیدا کنند. با عرضه نسخه Mortal Kombat vs. DC Universe سازندگان به نوعی تیر خلاص را بر پیکر این بازی زدند تا نسخه های قدیمی این بازی همچنان به عنوان اسطوره ای از این سری بازی ها نام برده شوند. سازندگان با شکست عنوان Mortal Kombat vs. DC Unversed تصمیم گرفتند که نسخه جدید این سری از بازی ها را با استفاده از المان های موفقیت آمیز نسخه های کلاسیک بسازند. از نمایش های اولیه کاملا مشخص شد که این بازی قصد دارد تا ناکامی های گذشته خود را جبران کند و دوباره به دوران اوج خود بازگردد و سر انجام بعد از گذشت 5 سال دوباره شاهد عرضه ی مورتال کمباتی با درجه ی سنی بزرگسال هستیم.

 این نسخه از بازی هم دارای قسمت داستانی است. داستان این قسمت از جایی شروع می شود که همه ی مبارزان مرده اند و لرد ریدن در حال مبارزه شائو کان است. لرد ریدن به طرزی بدی در حال شکست است، شائو کان به لرد ریدن می گوید که شما نیروهای زمینی مسابقات را باختید و حالا زمین نیز در قلمرو من قرار می گیرد. او ریدن را به طرفی پرتاب می کند و در این حین نشانه ای که خدایان باستان به ریدن دادند از سینه ی او کنده می شود و به زمین می افتد و نابود می شود. شائو کان می آید و ریدن را به سمت دیگری پرتاب می کند، ریدن روی تکه های نشانه می افتد، تکه ها را در دست می گیرد، شائو کان بالا سر ریدن می آید و می گوید دیگر تمام شد. همین که می خواهد او را بکشد چشم های ریدن شروع به درخشش می کند و صحنه هایی از مبارزات و شخصیت ها نمایان می شود و ناگهان ریدن نمایان می شود و می گوید صحنه هایی از مبارزه بین زمین و دنیای دیگر را در آینده دیده که همه مرده اند و دنیا در حال نابودی است. و از این جاست که اصل بازی و داستان آن شروع می شود!

اینک آخر الزمان ...

مبارزان کنار هم جمع شده اند، دور دیگری از مسابقات  Mortal Kombat آغاز شده، مسابقاتی که هر 500سال یک بار بین گروه هایی از دنیاهای مختلف برگزار می شود. مبارزات آغاز می شود و شما به جای فردی تازه وارد به این مسابقات که اسم او جانی کیج است اولین چپتر بازی را شروع می کنید. کیج مبارزه ای انجام می دهد و بعد از برد، مستر به او دستور می دهد که بازنده را بکشد، اما او این کار را نمی کند زیرا از نیروهای زمینی است و مخالف شرارت است. مبارزاتی انجام می شود و داستان تا جایی پیش می رود که زمینی ها مسابقه را برده اند. لرد ریدن از این خوش حال است که مسابقات تمام شده و زمین نجات یافته است، اما داستان به همین جا ختم نمی شود و نشانه ی روی سینه ی ریدن ترک بر می دارد و او را نگران می کند...

** تم کلی داستان بازی بر اساس مبارزه ی همیشگی بین خیر و شر و سرنوشت است که به هیچ وجه نمی توان آن را تغییر داد. زمین را خطر نابودی تهدید می کند و عده ای قهرمان می خواهند آن را نجات دهند.

داستان شروع و پایان متناسبی دارد. روند داستان نیز مناسب است. نویسنده با قرار دادن گره هایی در طول مسیر، داستان را از یکنواختی در آورده و بازیکن را مجبور به ادامه بازی می کند. نسبت به خشنونتی که در بازی وجود دارد کسی انتظار یک پایان خیلی خوب را نباید داشته باشد که نویسنده ی داستان هم به این امر توجه داشته  است و پایان بازی را متعادل از آب در آورده. در کل داستان از کلیشه های زیادی استفاده شده اما نحوه ی روایت طوری نیست که بازیکن را خسته کند.

در این قسمت از بازی بسیاری از سوال های سری Mortal Kombat که برای بازیکنان پیش آمده بود جواب داده می شود. بیشتر داستان این قسمت به معرفی و چگونگی به وجود آمدن شخصیت های بازی پرداخته است.

قسمت داستانی بازی چپتر چپتر است و هر چپتر دارای چهار مرحله است که توسط یکی از زمینی ها یا نیرو های خیر پیش می رود.

به دنیای خشن Mortal Kombat خوش آمدید

بدون شک اتفاقاتی که در این دنیای بزرگ رخ می دهد به تنهایی باعث میشود تا این بازی از لحاظ غنای داستانی در رتبه ی بالاتری نسبت به عناوین هم رده اش قرار گیرد. دنیایی که رمز و راز بخش اعظمی از آن را تشکیل میدهد و در آن موجودات و انسان های فراوانی حضور دارند. سرنوشت هر یک از آن ها به نوعی با دیگری پیوند خورده است همین باعث می شود تا داستانی جذاب را برای مخاطبان خود به ارمغان آورند.

در واقع شش دنیای اصلی است که در این سری وجود داشته و همیشه مبارزاتی در آن صورت گرفته است که این دنیاها عبارتند از Earthrealm، Netherrealm، Outworld، Orderworld یا Seidan، Chaos World و Edenia. البته لازم به ذکر است که ممکن است دنیاهای دیگری نیز وجود داشتند اما هم اکنون یا نابود شده اند و یا اکثرا با دنیایی دیگر ترکیب گشته اند. همان طور که اکثر شما می دانید تمامی این دنیاها صاحب قهرمان، حکمران، نماد و یا ملکه هستند که با مطالعه و بررسی شخصیت ها با این لقب ها و عناوین بیشتر و بهتر آشنا خواهید شد.

... Kill Him ...

این سری از بازی Mortal Kombat  هم مانند دیگر سری های قدیمی از این بازی مبارزاتی در 2 بعد دارد. سازنده ها بسیار سعی داشته  اند که جو مبارزات را مانند سری های قدیمی شبیه سازی کنند، تا حدی هم توانسته اند اما در این دوره از دنیای بازی سازی این شکل مبارزات برای بازیکن ها جالب نیست زیرا عقب و جلو رفتن در یک راستا فقط مناسب دوره های قدیمی است نه نسل جدید بازی ها.

مبارزات طراحی مناسبی دارند اما سرعت بازی مانند دیگر بازی های فایتینگ بالا نیست. فنون را در بازی به راحتی می توان اجرا کرد اگر نسبت به آن ها آشنایی داشته باشید. اگر هم آشنا نباشید کافی است حین مبارزه بازی را Pause کرد به منوی MOVE LIST رفت و آنها را آموخت و اجرا کرد. در این قسمت فیتالیتی ها بسیار راحت تر از قسمت های قبلی قابل اجراست و فقط تنها مشکلی که وجود دارد این است که بعضی از آنها بسیار اغراق آمیز است. خشونت در این سری بسیار بالا تر از حد بقیه ی بازی های فایتینگ است. خون بسیار پارگی های متعدد از لباس گرفته تا عضلات و پوست و شکستگی ها همه و همه جز خشونت بالای بازی هستند. در این قسمت از بازی یک Power Bar نیز به بازی اضافه شده است که با توجه به حرکات و ضرباتی که می زنید یا دریافت می کنید پر می شود. این  Power Bar به شما قدرت زدن ضد حمله و اجرای یک فن خاص را می دهد که برای هر شخصیت متفاوت است. این فن یک حالت X-RAY به وجود می آورد که با وارد کردن هر ضربه به حریف صحنه Slow Motion شده و استخون های در حال خرد شدن و عضلات و رگ های در حال پاره شدن حریف را نشان می دهد. یکی دیگر از عواملی که باعث جلوگیری از شکست این قسمت از بازی شده همین خشونت در بازی است که در سبک بازی های فایتینگ نو و تازه است.

... Excellent ...

در این قسمت شاهد مد های جدیدی در بازی نیز هستید. منوی بازی دارای آیتم های  Toturial , Fight , Story  و Challenge Tower , Extra Mode است.

قسمت Toturial بازی شما را با نحوه ی مبارزات، استفاده از Move ها و بقیه آپشن ها آشنا می کند. بعد از آموزش هر حرکت امتحانی از شما به عمل ما آید که تا آن را پاس نکنید حرکت بعدی آموزش داده نمی شود.

در قسمت Fight مدهای مختلفی وجود دارد که عبارتند از مینی گیم ها و مبارزات. مبارزات مثل همیشه دارای مبارزاتی تک نفره و تیمی است. مینی گیم ها عبارتند از تست هایی برای شخصیت ها؛ این تست ها شامل تست قدرت، شانس، دید و خشونت است. مینی گیم های بازی نیز در نوع خود جالب و سرگرم کننده است و برای وقت گذرانی مناسب است.

Challenge Tower قسمتی از بازی است که در آن تعداد زیادی مرحله وجود دارد که هر کدام دارای آبجکت هایی است که باید آن ها را انجام دهید تا به مرحله ی بعدی صعود کنید. در این مد شخصیت توسط هوش مصنوعی انتخاب می شود. در این بخش شما می توانید تقریبا انواع کمبوها، فیتالتی ها، Move ها را امتحان کنید.

Extra Mode منوی شامل قسمت هایی است برای آزاد کردن و دیدن Gift و Unlockable Objects در این منو قابلیت دانلود آبجکت های قابل دانلود نیز هست.

** یکی از با کیفیت تریت صداپردازی ها متعلق به  Mortal Kombat هستش ، تمامی ضربات مشت ، تمامیه Special افکت ها ... همه و همه ، عالی صدا پردازی شده اند .

ضربه های مشت و لگد رو احساس خواهید کرد ، یخ زدن Sub-Zero را حس خواهید کرد ، جابه جا شدن زنجیر های Spear کاراکتر Scorpion را روی هم احساس خواهید کرد ، و از همه عالی تر وقتی است که کاراکتر صدای کتک خوردن از خود در میاورد و زجر کشیدن کاراکتر را نشان میدهد.

صدا پردازی ، از نظر من بهترین قسمت این بازی میباشد، زیرا از همه بیشتر روی این قسمت تمرکز شده است ، صداهای کاراکتر ها طوری دیزاین شده ، به طوری که هم به شخصیت کاراکتر ها و هم به ظاهرشون بیاد ، مثلا کوان چی صدای بسیار بم و قوی دارد که به استایل مبارزه اش میاید ، یا لو کانگ که طبق معمول صدای معروف بروس لی رو درمیاره .
درباره موسیقی پس زمینه باید بگم که هر Arena یک Sound Track مخصوص داره ، که مغایر هستش با محیط و به زیبا تر شدن بازی کمک میکنه .

Come Here

حال به مهم‌ترین بخش یک بازی در سبک مبارزه‌ای می‌رسیم که در واقع همان گیم پلی است. در این قسمت سازندگان نهایت تلاش خود را به کار برده‌اند تا طیف وسیعی از بازیکنان را راضی نگاه دارند. در نگاه اول با برخی حرکات ساده می‌توان به راحتی تمام بخش‌ها را به پایان رساند. به عنوان مثال کافی است به سمت حریف خود پریده و دکمه لگد را بزنید؛ اگر حریف دفاع کند شما به راحتی با زدن یک مشت به زیر چانه او می‌تواند مقداری زیادی از خط سلامتی او را کم کرده و با همین روش بازی را پیش ببرید. اما اگر بخواهید کمی حرفه‌ای‌تر به بازی نگاه کنید ترکیب‌های فوق‌العاده‌ای از Comboها در کنار یکدیگر قرار گرفته است که جذابیت بازی را بیشتر از پیش می‌کند. در کنار این آیتم‌ها اگر حرکات ویژه و منحصر به فرد هر شخصیت را قرار دهید دیگر چیزی از یک بازی مبارزه‌ای نخواهید خواست. پرتاب کردن بمب توسط Cyborgها، تیراندازی و پرتاب نارنجک توسط انسان‌ها، استفاده از قدرت آتش، یخ، دود، الکتریسیته و جادوهای پیشرفته که هر یک افکت و ویژگی خاصی دارند در کنار قابلیت معروف Teleport که مختص به شخصیت‌های خاصی است؛ همگی باعث می‌شوند تا تنوع بالایی به بازی تزریق شود. در بخش جدید Tag Team هم از مکانیزم جدیدی استفاده شده است که می‌توانید شخصیتی که در رزرو قرار دارد را با زدن Combo برای یک لحظه به میدان آورده تا از حرکات ویژه او بهره ببرید. این قسمت جذابیت فوق‌العاده‌ای دارد؛ اما فکر می‌کنید این همه چیزی است که سازندگان برای شما قرار دادند؟ اگر اینگونه فکر می‌کنید سخت در اشتباهید زیرا آن‌ها بازهم برای شما امکانات بیشتر و جدیدتری دارند و آن هم حرکت مخصوص X-Ray است که به وسیله یک نوار نیرو که در پایین و دو گوشه صفحه قرار دارد پر می‌شود و این قابلیت مهلک را برای شما به ارمغان می‌آورد که صحنه‌های جالب و گاها دردناکی را رقم می‌زند. هر شخصیت حرکت مخصوص به خود را دارد و با زدن ضربات خاصی به نواحی خاصی از بدن باعث می‌شود که مقداری بیش از حالت عادی از نوار جان حریف کم شود.

چند نفر به یه نفر؟!

بازی Mortal Kombat دارای بخش چند نفره ی جالب و پر هیجانی است به طوری که بعد از دو، سه دست بازی و بردن آنقدر خوشتان می آید  که دیکر بازی تک نفره را فراموش کرده و فقط مولتی پلیر بازی می کنید. البته باید اضافه کنم که در بخش چند نفره ی آنلاین بازیکنان بسیار قهاری وجود دارد که به شما اجازه ی حرکت کردن نمی دهند! ولی در کل به شخصه بخش چند نفره را پیشنهاد می کنم که بازی کنید.

Krypt شامل 4 قسمت هستش که در این 4 قسمت ، فیتالاتی های دوم ، نقاشی کاراکتر ها ، لباس دوم کاراکتر ها و ... وجود دارد . کانتنت های خریداری شده را میتوانید در قسمت  Nekropolis به همراه بیو کاراکتر ها و Artwork  ها ، تماشا کنید .

در قسمتExtras بازی قسمتی به نام Redeem Code وجود دارد . این قسمت برای کسانی هست که میخواهند Online بازی کنند باید کدی را در این قسمت وارد کنند که متاسفانه کسانی که از کنسول 360 استفاده میکنند این امکان برایشان وجود ندارد ، اما کسانی که  PS3استفاده میکنند ، در وکیوم بازی ، زیر دفترچه قسمتی است که همین بارکد مخصوص را نوشته است. آن بار کد را وارد کرده و میتوانند آنلاین بازی کنند.

قسمتی به نام  Downloadable Content وجود دارد که از این طریق میتوانید DLC های موجود بازی را دانلود کنید ، یکی از این DLC ها کاستیوم کلاسیک Scorpion و Sub-Zero میباشد که در قسمت گیم پلی عکسش گذاشته شد ، همراه این کاستیوم ها فیتالاتی ها کلاسیک نیز هست ، مثلا اگر DLC اسکورپیون را دانلود کنید میتوانید فیتالاتی معروف Toasty را بزنید .

در پایان نیز باید بر این نکته اشاره داشته باشم که این عنوان یکی از بهترین عنواین Fighting نسل حاضر است که انجام آن به تمامی دوستداران این سبک توصیه می‌شود زیرا اگر به بخش آنلاین بازی نمی‌توانید دسترسی داشته باشید؛ بخش آفلاین آن با ده‌ها امکانات ویژه‌ای که در بر دارد می‌تواند مدت‌ها شما را سرگرم کرده و راضی نگاه دارد. پس معطل نکنید و هرچه سریع‌تر این بازی جذاب و خونین را تهیه کنید.

 • پلتفرم تحت بررسی: PS4
گرافیک
8.0
گیم پلی
9.0
داستان
5.0
موسیقی و صداگذاری
8.0
کنترل
8.0
نقاط قوت
 • گرافیک خوب
نقاط ضعف
 • داستان سطحی
9.0/10

امتیاز شما

(3 رای )
7.6/10
خیلی خوب
برچسب‌ها
 • Super Admin
  آفلاین
  عضویت: ارديبهشت 1391
  نظرها: 207
  تشکر: 50
  تشکرشده: 75

  Bazie Fogholadeie<br />Kasi Natunest Peida Kone K Chejuri Shao Kahn Ya Ghulash Azad Mishan????<br />:D
  <br />خدمت دوست عزیزم باید عرض کنم که فکر نمیکنم اصلا بشه باس های بازی رو آزاد کرد . البته GORO به صورت Homemade ( غیر رسمی ) ساخته شده که مثل سایر کارکتر های دانلودی باید خریداری بشه ، البته هنوز برای دانلود قرار نگرفته و شاید هم اصلا این اتفاق نیفته ولی در حال حاضر بر روی دستگاه های JTAG قابل استفاده هست .

 • Registered
  آفلاین
  عضویت: ارديبهشت 1391
  نظرها: 9
  تشکر: 0
  تشکرشده: 0

  Bazie Fogholadeie<br />Kasi Natunest Peida Kone K Chejuri Shao Kahn Ya Ghulash Azad Mishan????<br />:D

 • Registered
  آفلاین
  عضویت: ارديبهشت 1391
  نظرها: 22
  تشکر: 0
  تشکرشده: 2

  keli mamnon merci as hame jalebtar video

 • Registered
  آفلاین
  عضویت: ارديبهشت 1391
  نظرها: 43
  تشکر: 0
  تشکرشده: 10

  من این شخصیت های جدیدشو خریدم واقعا جالب بود به خصوص rain و kenchi <br />به شما هم پیشنهاد میکنم

  ‏Hossein Joon از این نوشته تشکر کرده است.
 • Registered
  آفلاین
  عضویت: ارديبهشت 1391
  نظرها: 25
  تشکر: 0
  تشکرشده: 5

  نقدتون حرف نداره بهترین نقدتون بود ونقدتون مثل بازی فوق عالی بود

 • Registered
  آفلاین
  عضویت: ارديبهشت 1391
  نظرها: 4
  تشکر: 2
  تشکرشده: 1

  از نقد خوبتون ممنون چون من فکر می کردم که این نسخه بازی هم مثل قبلی ها خوب نیست ولی با خوندن این متن به خوبی این نسخش پی بردم و حتما اون رو می خرم

 • Super Admin
  آفلاین
  عضویت: ارديبهشت 1391
  نظرها: 207
  تشکر: 50
  تشکرشده: 75

  به این میگن یک بازگشت طوفانی هم برای بازی ، هم برای نویسنده . <br />بسیار عالی بود .

 • Registered
  آفلاین
  عضویت: ارديبهشت 1391
  نظرها: 74
  تشکر: 3
  تشکرشده: 9

  Eyvaaaal saeed<br />kheily khub buddddddd

 • Registered
  آفلاین
  عضویت: ارديبهشت 1391
  نظرها: 43
  تشکر: 0
  تشکرشده: 10

  قسمت چند نفره کد میخاد درست. میشه به جای کد پوینت بدیم(چه قدر)؟؟

لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید و یا ثبت نام کنید.